•  Офіційний форум ВО "Свобода"  •  Початок  •  Зареєструватись  •  Пошук  •  Вхід
   
 Чи билися УПА проти німців?

Автор Повідомлення
Тайлер


Повідомлень: 321
Звідки: з Кривого Рогу

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 16:07 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

Панове, хтось володіє посиланнями чи доментами? А то є така інформація:http://www.rosbalt.ru/2008/03/25/468379.html

_________________
http://reznichenko-d.livejournal.com/
Чорний


Повідомлень: 5898
Звідки: Лемберґ, Галичина

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 16:10 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

З літа 1942 року почалося масове створення відділів самооборони в населених пунктах, котрі ліквідували німецьку жандармерію, поліцію та захищали мирне населення від карателів. У вересні 1942 року Провід ОУН(Б) прийняв рішення про організацію більш мобільних збройних відділів, розмірами сотень для допомоги місцевим сільським боївкам (СКБ).

Протягом жовтня 1942 року першу сотню УПА організував референт Крайового проводу ОУН Сергій Качинський-Остап в Кивинському повіті на Берестейщині. У листопаді 1942 року другу сотню УПА організував поручник Іван Перегійняк (Кавбешко) поблизу Луцька. У грудні 1942 року організували сотні УПА: хорунжий Ярема в районі Колки-Степань, Ворон в Пустомитських лісах і Крук на Крем'янеччині, Тернопільщина. Усі сотні перейшли під безпосереднє командування поручника Василя Івахіва (Роса, Сонар, Сом). У грудні 1942 року усі сотні ОУН(Б) одержали назву: Українська Повстанська Армія (УПА).

У вересні 1942 року боївка ОУН(Б) під командуванням Сергія Качинського-Остап ліквідувала станицю жандармів у с.Піддубці, р-н Луцька.

07 лютого 1943 - - - сотня УПА під командуванням Довбешка-Коробка провела наступ на загін жандармерії у м.Володимирець. Містечко повністю визволено від ворога, здобуто 20 одиниць вогнепальної зброї, 65 ковдр, амуніцію та інші речі. Втрати ворога: 7 вбитих, включно з командиром жандармерії інші розбіглися. Втрати УПА: 1 вбитий і 2 ранених.

22 лютого 1943 на лагер УПА біля Висоцька напали дві німецькі роти. Відділ УПА вступив у важкий бій, після прибуття допомоги німцям чисельністю 350 осіб відділ відступив у ліс. Втрати німців: 20 вбитих; втрати УПА: 2 вбитих, включно із к-ром Коробкою.

З лютого 1943 розпочинаються широкомасштабні бойові дії на Поліссі з метою усунути німецьку адміністрацію і очистити широкі терени для створення "повстанських республік".

10 березня сотня УПА провела успішний наступ на укріплені позиції німців в с.Оржеві, де знаходились також склади зброї. Втрати німців: 60 вбитих і ранених; втрати УПА: 4 вбитих, к-р Остап (Сергій Качинський), що особисто керував боєм. Здобуто величезну кількість зброї і військової амуніції, котру успішно передано тиловим структурам УПА.

20 березня відділ УПА розгромив лагер полонених в Луцьку і усіх заарештованих звільнив.

Протягом березня організовано багато постійно діючих станиць УПА по селах Луччини і Ковельщини.

28 березня німці, чисельністю 1500 осіб, напали на сотню УПА, що квартирувала у м.Людвиполі. Розгорівся довготривалий, жорстокий бій. Підоспілі частини СС незмогли захопити укріплені позиції УПА і відступили до Костополя. Втрати ворога: 58 вбитих і ранених, 5 знищених автомашин; втрати УПА: 10 вбитих і ранених.

29 березня відділ УПА розбив табір полонених в Ковелі і тюрму. Визволено багато полонених.

Під кінець березня на Кременеччині майже всі села опинились під контролем УПА. Німецькі загони сидять постійно в Кременці і тільки в день роблять вилазки у навколишні села силами багаточисельних підрозділів.

Березень-квітень 1943 УПА в боях з німцями займає міста й містечка та звільняє полонених місцевих жителів із тюрем: Володимирець, Степань, Топоровиці, Людвипіль, Деражне, Олика, Цумань, Горохів та інші. Захоплено багато зброї і військової амуніції.

Березень-квітень 1943 відділи УПА в більших містах Волині і Полісся розбили в'язниці і звільнили в'язнів: Крем'янець, Дубно, Ковель, Луцьк, Рівне, Ківерці. Захоплено багато зброї і військової амуніції.

02-04 квітня загін УПА опанував м.Горохів. Опановано банк, пошту, тюрму і звільнено політичних в'язнів. Здобуто багато зброї і військової амуніції.

У на 03-04 квітня відділ УПА розбив карний лагер на Горохівщині. В'язнів звільнено.

04 квітня німці в силі 300 осіб напали на с.Постійно. Багато хат спалили, господарства пограбували. При відступі німців із села невеликий загін УПА організував добре сплановану засідку. Результатом короткого бою була повна поразка німців. Втрати ворога: 50 вбитих і ранених; втрати УПА 3 ранених. Здобуто: 2 важкі кулемети, радіостанцію, 2 фіри амуніції, польову аптеку.

З 12 на 13 квітня відділ УПА наскочив на укріплені позиції ворга в м.Цумань. Німців розгромлено, звільнено полонених, здобуто зброю, коні та іншу військову амуніцію. Втрати ворога: 20 вбитих і 15 ранених - решта втекла. Втрати УПА: 0.

В квітні на Володимирщині спалено майже всі держгоспи, переіменовані німцями на т.зв. лігеншафти. Це були маєтки колишніх куркулів, знаціоналізовані большевиками та захоплені німцями, де рабською працею працювало місцеве населення. Довший час після цього люди отримали можливість працювати на власних полях і годувати тільки себе.

17 квітня біля с.Борщівки відділ УПА організував засідку на німецький моторизований загін. Втрати ворога: 16 вбитих. Втрати УПА: 1 вбитий і 3 ранених.

З 21 на 22 квітня організовано військову операцію силами двох сотень УПА по визволенню Іванової Долини, Костопильщина. Позиції ворога були добре укріплені, а підрозділи багато чисельні. Знищено адміністративні будинки каральних підрозділів окупанта, зірвано два залізничних мости, здобуто багато зброї, військової амуніції і 1 тону вибухівки. Втрати ворога: 250 вбитих, 150 ранених і полонених. Втрати УПА: 4 вбитих і 3 ранених.

Кінець квітня 1943 на терені Остріг, Крем'янець, Шумськ відбуваються великі бої підрозділів УПА-Пінвніч та УПА-Захід із німецькою дивізією, котра складалася із двох армійських полків Вермахту, полку СС, полку жандармерії та полку козаків, завербованих німцями з полонених Червоної Армії. Після кількаденних боїв дивізію розбито. Армійські частини з неохотою вступали в бій і швидко розпорошились. Найбільші втрати німців біля населених пунктів: Верба - 120 вбитих, Шумське - 29 вбитих, Остріг - 32, Мізоч 11...

09 травня німці силою 400 осіб напали на село Яполоть, Костопільщина, грабуючи людей. УПА силою двох сотень окружив німців з трьох сторін. Розгорівся шестигодинний важкий бій. Втрати німців: 80 вбитих і ранених; втрати УПА: 0

14 травня німці окружили с.Любашу, Костопіль з наміром спалити хати, а мешканців розстріляти. Несподівано наскочили два рої УПА, котрі в короткому бою розігнали німаків. Знищено 11 авт, 35 німців, здобуто 2 скрині гранат.

В травні 1943 року на шляху Ковель - Берестя-Литовське в засідку сотні УПА потрапив шеф гітлерівського СА Віктор Люце із штабом і великим загоном охорони. Один із представників найвищого командного складу Німеччини разом із своїм штабом знищений.

В травні 1943 Головна Команда УПА-Північ вілправила відділ УПА у тримісячний рейд по Житомирщині і західній Київщині. За час рейду відділ провів 15 успішних боїв з німецькими поліційними частинами і більшовицькими грабіжницькими групами. Цей відділ знищив німецьку поліційну школу коло Житомира з залогою 260 поліцаїв, а недалеко с.Устинівка, Потиївського р-ну, 25 липня розбив німецький військовий підрозділ, що був спеціально відправлений на розгром спецвідділу УПА. З німецького боку було понад сто вбитих, ранених і полонених. У селі Камінка, Ярунського р-ну, було розбито більшовицьку диверсійну групу, що грабувала селян і вже стала причиною багатьох відплатних німецьких акцій на селянах. Диверсійна група котрозвідки ЧА в паніці втікла залишаючи на полі бою 66 вбитих та багато поранених.

В травні 1943 у великому бою біля Дружкополя на Горохівщині повністю розбито великий загін СС, Знищено 56 німців і 140 фольксдойчів, ранених 200.

В травні 1943 в бою в Пилипичах на Володимирщині вбито 96 німців.

В травні 1943 УПА під стягом С.Бандери очистила від німців територію площею 2000 кв.км. на Волині. А місто Колки стало столицею повстанської Колківської республіки.

В червні 1943 цілком очищено від німців Горохівщину і Деражнянщину.

20-25 червня 1943 захоплено містечка Любитів і Дивин на Поліссі. Залоги знищено, зброю і боєприпаси забрано.

19 серпня 1943 року здійснено наступ на м.Камінь Каширський. В акції брали участь: курінь Назара-Криги, сотня Лисого та сотня Кубіка. Добре спланована акція розпочалась рано вранці і завершилася о 17 годині. Протягом дня очищено від ворога усе місто. Втрати ворога: 120 вбитих (польські поліцаї та солдати вермахту). Втрати УПА: 2 ранених. Здобуто багато зброї і військової амуніції.

21 серпня 1943 відділ УПА знищив над рікою Іквою Манилівського р-ну на Рівненщині загін німців. Втрати ворога: 60 солдат.

25 серпня 1943 азербайджанський відділ УПА розгромив німців у Гощанському районі на Волині.

27 вересня 1943 на Долинщині німці здійснюють великий напад на вишкільний табів УПА. Триденні бої розгортаються на широкому терені наслідком яких є перемога відділів УПА. Вбито німці близько 350 солдатів. Основні ворожі втрати були, коли їх військовий підрозділ попав в пастку в урочищі. Тоді загинуло біля 200 німецьких солдат. Втрати УПА: 35 вбитих.

В жовтні 1943 рейдуюча група УПА в кількості 6 сотень по Житомирщині, Київщині, Вінничині і Кіровоградщині зводить цілий ряд важких і великих боїв із німецькими і румунськими військами. Найбільші бої і величезні втрати у ворога: 15.10.1943 - біля с.Могилівка, на шляху Зв'ягель-Коростень, 17.10.1943 - в містечку Бараші, 20.10.1943 в с.В'язовець, Пулинського р-ну та інші.

03 жовтня 1943 відділ УПА опановує станиці німецької поліції в Литині (Вінничина), визволяє в'язнів, здобуває 300 одиниць вогнепальної зброї. Завдяки УПА все збіжжя залишилося в руках населення і люди почали трошки краще жити.

05 жовтня 1943 курінь УПА захопив місто Козин на Рівненщині. Знищено ворожий гарнізон, спалено тюрму, звільнено близько сотні в'язнів, здобуто зброю, продовольство, медикаменти.

08 жовтня 1943 сотня УПА провела переможний бій із ворогом біля м.Володимирець. Ворог втратив кілька десятків убитими. Здобуто велику кількість зброї і навіть один справний танк.

09 квітня 1944 в с.Лукавець, Сторожинецького р-ну на Буковинщині, знищено окупаційну залогу і всі харчі роздано людям.

В квітні 1944 проведено визвольні акції на інших теренах Буковинщини: в селах Багна, Міліїв, Каратчів, Чорноус, Вилавче і інші.

_________________
Тут все просто - перемагають перші, потім другі, потім знову перші, а потім приходить Чорний...
Олег Тягнибок: Чорний - то страшна людина! (Харків, 28/09/2008)
Чорний


Повідомлень: 5898
Звідки: Лемберґ, Галичина

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 16:11 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

Ну а за конкретними фотокопіями треба йти в архіви дослідницьких центрів визвольного руху.

_________________
Тут все просто - перемагають перші, потім другі, потім знову перші, а потім приходить Чорний...
Олег Тягнибок: Чорний - то страшна людина! (Харків, 28/09/2008)
Тайлер


Повідомлень: 321
Звідки: з Кривого Рогу

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 16:12 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

А в мережі їх немає? Москалі української не розуміють, їм треба фотки показати, щоб повірили.

_________________
http://reznichenko-d.livejournal.com/
Чорний


Повідомлень: 5898
Звідки: Лемберґ, Галичина

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 16:17 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

http://personal.in.ua/article.php?ida=346

Знизу є список літератури.

_________________
Тут все просто - перемагають перші, потім другі, потім знову перші, а потім приходить Чорний...
Олег Тягнибок: Чорний - то страшна людина! (Харків, 28/09/2008)
Олексій 101


Повідомлень: 375
Звідки: Херсон

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 19:30 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Тайлере,

Image
Листівка УПА із закликом нещадно боротися проти німецьких окупантів. Червень 1943 р.
ЦДАВО України, ф. 3833, оп. 1, спр. 110, арк. 3.


Moжно йще тут пошукати: http://www.archives.gov.ua/
Вільгельм


Повідомлень: 270
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 25 березня 2008, 21:13 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

До пана Чорного. Вам відомий автор наведених вами "100 найбільш переможних битв УПА з Німецькими каральними військами"? Цей перелік вельми поширений в неті, але автор невідомий і головне - які архіви можуть це підтвердити? Неупередженими є архіви Німеччини але підтвердження німцями втрат я поки що не знайшов. А чи є вони?
Вільгельм


Повідомлень: 270
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 26 березня 2008, 10:29 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Ось що можна прочитати у наданому Олексій 101 посиланні http://www.archives.gov.ua/ про "антинімецьку боротьбу" Бульби-Боровця. Березень 1943р.
«Боротьба з московсько-.більшовицькою диверсією — це наша життєва конечність. Вона повинна розпочатись якнайскоріше. Проте, — провадив далі Бульба, — необхідна співпраця. Однак ви самі бачите, офіційна співпраця неможлива. До того ж, останні успіхи советської армії на фронті... примушують нас змінити своє досьогочасне становище супроти Німеччини та перейти від нейтралітету до чинної допомоги в боротьбі з большевизмом».
Можна зрозуміти, що боротьба з німцями була невигідна для УПА бо німці воювали з советами, тому німецька армія визнавалась як союзницька сила. А щодо сутичок з окупаційним режимом то про їх масштаби можна судити з німецьких документів.
«...напади були заради забезпечення себе харчами. Не було жодного випадку, коли б були покалічені службовці німецької поліції і солдати вермахту. В основному вороги — поліція і цивільна адміністрація (золоті фазани)».
Олексій 101


Повідомлень: 375
Звідки: Херсон

ПовідомленняНаписане: 26 березня 2008, 14:43 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

І що ти хочеш цим сказати? Нацисти - брати! Пофіґ, що палили і вішали українців інколи краще за совєтів!

Так?

Я можу, коли матиму вільний час, тобі дістати не про Боровця, а про УПА і навіть про ОУН(м) сотні док-в, що свідчать про різку реакцію українських націоналістів на нищення німцями мирного населення. В тому то й полягає героїчність боротьби ОУН-УПА, що самопожертвою захищали честь народу!

А Боровець взагалі був авантюристом - то хай живе "вільна" соціалістична Україна під совєтамі, то широка українська автономія у складі гітлерівської імперії... Втім, не нам його судити.
Вільгельм


Повідомлень: 270
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 26 березня 2008, 15:22 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Олексій 101 написав:
І що ти хочеш цим сказати? Нацисти - брати! Пофіґ, що палили і вішали українців інколи краще за совєтів!

Так?

Я можу, коли матиму вільний час, тобі дістати не про Боровця, а про УПА і навіть про ОУН(м) сотні док-в, що свідчать про різку реакцію українських націоналістів на нищення німцями мирного населення. В тому то й полягає героїчність боротьби ОУН-УПА, що самопожертвою захищали честь народу!

А Боровець взагалі був авантюристом - то хай живе "вільна" соціалістична Україна під совєтамі, то широка українська автономія у складі гітлерівської імперії... Втім, не нам його судити.

Йдеться про співпрацю ОУН з німцями. До Боровця взагалі питань нема. Питання є до величезного вищенаведеного списку перемог - чи відповідає він дійсності? Різні джерела УПА наводять різні цифри вбитих німців. Але є одна закономірність. У цьому списку цифри загиблих німців завжди перевищують втрати повстанців незважаючи на відсутність вишколу, озброєння і командних кадрів у останніх. Це дуже нагадує переможні рапорти радянських партизан. А головне, про ці перемоги мовчать німці...
таксист


Повідомлень: 825
Звідки: Харків

ПовідомленняНаписане: 30 червня 2009, 17:50 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

збройна боротьба УПА проти німеччини була недоцільною. попереду вже було видно набагато більш небезпечного ворога...отже співпраця УПА та німеччини зокрема передача зброї, провізії та ін.ресурсів від німецьких вояків була вигідна УПА.
то чи був сенс нищити те, що могло прислужитися?
і зовсім не треба нервово вишукувати докази збройної боротьби УПА проти німеччини, ми українці отже не повинні прислужуватися москалям в їх теорії, що кожний, хто не за їх - той проти них і кожний, хто не проти їх ворога - їх ворог.
нам своє будувать.
щоб перемогти всіх достатньо вбити останнього живого переможця.
УПА намагалося виграти отож логічним було збиратися з силами аніж витрачати їх до головної битви.
Бродник


Повідомлень: 1161
Звідки: Харків

ПовідомленняНаписане: 30 червня 2009, 22:02 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Боротьба за свою землю не може бути "недоцільною". До того ж, згідно Вашої ж логіки "щоб перемогти всіх достатньо вбити останнього живого переможця", останній повстанець УПА пережив совєтську державу. Отже, Вам треба сюди: http://oun-upa.org.ua/archive/ ближче до низу. Подивіться, при нагоді, інші документи цього сайту.
таксист


Повідомлень: 825
Звідки: Харків

ПовідомленняНаписане: 01 липня 2009, 06:41 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Бродник написав:
Боротьба за свою землю не може бути "недоцільною". До того ж, згідно Вашої ж логіки "щоб перемогти всіх достатньо вбити останнього живого переможця", останній повстанець УПА пережив совєтську державу. Отже, Вам треба сюди: http://oun-upa.org.ua/archive/ ближче до низу. Подивіться, при нагоді, інші документи цього сайту.

згідно Вашої ж логіки
це не моя логіка. це логіка видатних істориків України. я лише визнав її справедливою та долучився до її поширення.
останній повстанець УПА пережив совєтську державу.
ну той що? УПА зазнало поразки. якщо солдат не виконав наказ і не припинив опір то може він наказу не отримав?
Боротьба за свою землю не може бути "недоцільною".
поправлю трохи. БЕЗДУМНА боротьба. бездумна боротьба недоцільна. отак буде вірно.

ще заперечення будуть чи визнаєте, що збройні сутички з німцями після того, як стало очевидно що вони програють війну стали недоцільними?
Бродник


Повідомлень: 1161
Звідки: Харків

ПовідомленняНаписане: 01 липня 2009, 07:42 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Очевидно, що німці програють війну стало після відкриття другого фронту. Але ще два роки союзники не складали зброю. Мабуть, так було доцільніше.
ТОВАРИШ87


Повідомлень: 1
Звідки: Жданов

ПовідомленняНаписане: 21 липня 2009, 08:39 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Чи є у розповідях або мемуарах воїнів УПА спогади про боротьбу саме з німцями ?

 
Нова тема Відповісти

 
ВО "Свобода"
Олег Тягнибок - голова партії
Всеукраїнське об'єднання "Свобода"
http://www.tyahnybok.info

Виступає за:
захист прав українців
шану національних героїв та святинь
поширення української мови
тверду проукраїнську політикуВО "Свобода"
Українська права партія,
зареєстрована в 1995, однак
діяла з перших років
здобуття незалежності. Програма ВО "Свобода" є
Програма захисту українців

Основні напрямки програми:
визнання голодомору та
репресій геноцидом українців,
захист української мови,
визнання ОУН-УПА,
національна справедливістьЛічильники

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET