•  Офіційний форум ВО "Свобода"  •  Початок  •  Зареєструватись  •  Пошук  •  Вхід
   
 Чорні Запорожці

Автор Повідомлення
Нахтігаль


Повідомлень: 1798
Звідки: Львів, Західна Україна

ПовідомленняНаписане: 04 вересня 2006, 20:58 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаВідвідати сайт учасника     Відповісти цитуючи     Догори

Легендарний полк кінноти Дієвої Армії УНР, що приймав участь у всіх основних бойових операціях 1918--1920 років. Відзнака--"Мертва Голова". Бойовий дух--відповідний. Полонених брали рідко. Хіба принагідно.

На прохання друга Вареника--коротка, але насичена фактами стаття українського дослідника Ігоря Василика з Аргентини.

Кінний Полк Чорних Запорожців

Кінний полк Чорних Запорожців це був один з найстарших кінних полків армії УНР. Свій родовід він починає з Кінної Сотні 2-го Запорозького полку.

В лютому 1918, після того як українські військові частини покинули Київ, на базі решток тих частин створено Окремий Запорізький Загін, який очолив ґенерал майор Констянтин Присовський, начштабу - полк. Вержбицький. Загін складалася з двох куренів піхоти (К-данти: Загродський і Болбочан) та куреня кінноти (полк. Петрів) плюс артилєрія і другі технічні частини.

Коли після договору з Німцями і австрійцями відбито від большевиків Київ і запорозький загін розгорнувся в Дивізію, то при 2-гому Запорозькому піхотному полку створено Кінну Сотню, яку очолив сотник Римський Корсаків. Сотня була створена на базі команди кінних розвідчиків бувшого Богунівського полку, до якої додано кількох кіннотчиків які були в полку. (Майор Микола Отрешко-Арський “До статті Сотн. А. Кущинського: Коротка генеза історії Сердюцьких формацій”. Журнал ВІСТІ, Орган Військово-політичної думки, Крайової Управи Братства кол. Вояків 1 УД УНА в Німеччині. Ч. 108, стор. 131-132)

В складі 2-го пішого полку сотня брала участь в кампанії на лівому березі Дніпра і потім в Кримському поході. Сотня під командою сотн. Римського-Корсаківа складалася з трьох чот якими командували хорунжі Борис Шевченко, Петро Дяченко та Сисун.

Після Кримського походу запорожці були розташовані на кордоні з Росією. Про це полковник Дяченко пише так: “ В боях під Картушином, Камінською Слободою та в інших містах відзначилась особливо кінна сотня. Це був час, коли не дивлячись на мирний стан, продовжувалась війна на кордонах Московчини”. (Полк. Чорний Запорожець: “Чорні Запорожці”. ВІСТІ, Ч. 3-4 (89-90) стор. 39).

Під час повстання проти гетьмана кінна сотня розгортається в кінний ім. Отамана Петра Болбочана Дивізіон, включивши в свої лави кінних повстанців в районів Решетилівки і Білоцерківки (Полтавщина). (Полк. Чорний запрожець. Вище подана стаття).

В січні 1919 року, сотник Волох заарештував полковника Болбочана і очолив запорозький корпус. Тоді кінний ім. Отамана Петра Болбочана Дивізіон був змушений змінити свою назву і переіменувався в Кінний Полк Чорних Запорожців. Сотник Римський-Корсаків був змушений покинути полк щоби уникнути репресій з боку Волоха, і команду над полком обняв поручник Петро Дяченко, який ним командувава аж до кінця Визвольних Війн. Всю кампанію 1919 року полк був в складі спершу запорозького корпусу а потім запрозької групи, де разом з 6-тим Кінним Полком Ім. Кошового Гордієнка творив 3-ту Окрему Кінну Бригаду тієї ж групи. Кінний полк Чорних запорожців носив в той час номер 5. Наприкінці квітня 1919 року полк начисляв 200 шабель (Тинченко, Ярослав: “Українське Офіцерство: Шляхи скорботи та забуття 1917-1921 рр.” Київ 1995, Тиражувальний центр, стор. 221-222 та таблиці 5 і 6.).

При кінці 1919 року, рештки армії вирушають в Перший Зимовий Похід, з ними рушили і чорношличники, які в той щас мали такий командний склад: Командир полку - пор. Дяченко, 1-ий заступник - сотн. Божко, 2-гий заступник - Пор. Броже, ад’ютант – хор. М’якота, к-р 1-ої сотні – хор. Богаєвський, к-р 2-ої сотні – хор. Нестеренко, к-р 3-ої сотні – пор. Соловйов, к-р 4-ої сотні – хор. Бурба, к-р кулеметної сотні – хор. Щербина, к-р гарматної батереї – хор. Чорниця, к-р господарської сотні – пор. Токар. Склад полку: 212 шабель, 11 тяжких кулеметів на станках, 9 легких і гармата. Разом 419 козаків і офіцерів. Під час Зимового Походу при полку формується пластунська (пішша) сотня, якою командує хор. Плужник. За п’ять місяців Зимового Походу полк пройшов понад 2.000 км. За цей час мав 20 боїв і багато сутичок з денікінцями і червоноармійцями. При кінці Зимового походу полк мав поверх 500 чоловік і під час бою виставляв 250 шабель, 2 гармати, 12 тяжких кулеметів на станках і 15 легких, та до 100 багнетів пластунської сотні. ( Полк. Чорний запорожець. Цит. праця.).

Під час боїв у 1920 році полк спершу входив в склад Окремої Кінної дивізії а потім був частиною 1-шої Запорізької Дивізії. Як згадує полк. Дященко у своїй статті “Чорні Запорожці”, яка появилася в журналі Вісті, так як подано вище, бойовий склад полку на 12-го листопада 1920 року був такий: 5 кінних сотень – 380 шабель, кулеметна сотня – 12 тяжких кулеметів на станках, гарматний курінь – 6 гармат, пластунський курінь - 400 багнетів, кулеметна сотня пластунів – 8 тяжких кулеметів, санітарна чота – лікар Азарова, ветеринарна чота – пор. Лікар Чупляк, культ.освітний старшина пор. Ранюк, полкова оркестра – хор. Малиновський.

Бойові операції армії УНР тривали аж до 20 листопада 1920 року, потім армія була змушена перейти на окуповану поляками Галичину, де була розброєна та інтернована. Полк Чорних Запорожців проіснував в таборах інтернованих аж до 1924 року, коли армія була розпущена.


Нахтігаль.

_________________
Той, що греблі рве
Чорний


Повідомлень: 5898
Звідки: Лемберґ, Галичина

ПовідомленняНаписане: 04 вересня 2006, 21:14 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

І однострій в них гарний!

_________________
Тут все просто - перемагають перші, потім другі, потім знову перші, а потім приходить Чорний...
Олег Тягнибок: Чорний - то страшна людина! (Харків, 28/09/2008)
Слав


Повідомлень: 2151
Звідки: Львів

ПовідомленняНаписане: 04 вересня 2006, 22:05 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Про Чорних Запорожців:

http://ukrlife.org/main/evshan/za_volyu6.htm

_________________
В нас клятва єдина і воля єдина,
Єдиний в нас клич і порив:
Ніколи, ніколи не буде Вкраїна
Рабою московських катів!
Бевзик


Повідомлень: 184
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 05 вересня 2006, 09:02 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

http://maidan.org.ua/albums/odnostrij/6_G.jpg

_________________
"...У славному місті,
Покотилось ляхів, жидів
Не сто і не двісті.
А тисячі. А майдани
Кров почервонила.
А оранди з костьолами,
Мов свічки, згоріли."
Т.Г. Шевченко, Швачка, 1848 р.
Михайло Л


Повідомлень: 1
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 15 березня 2007, 19:47 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Нахтігаль написав:
Відзнака--"Мертва Голова".


А це звідки відомо?

Нахтігаль написав:
Полонених брали рідко. Хіба принагідно.


Чому? Почитайте спогади Дяченка. Бувало, що не брали. Але досить часто брали, часто бувало, що розпускали на 4 вітри (росіян) чи вливали у свій склад (українців). Комісарів стріляли, звичайно, але це таке, що треба...

Кому цікаво, почитайте: http://vijsko.milua.org/Diachenko.htm
ХіміКет


Повідомлень: 36
Звідки: Херсон

ПовідомленняНаписане: 17 березня 2010, 00:13 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Мертва голова - стародавній слов"янський символ

_________________
Найбільше гнітять тих, хто найменше вимагає
Орел


Повідомлень: 3312
Звідки: Миколаїв

ПовідомленняНаписане: 10 жовтня 2010, 00:08 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

У Запоріжжі відтворюють полк "Полк Чорних запорожців", який ввійшов в історію, як найбоєздатніша кавалерійська частина армії УНР, яка впродовж усієї громадянської війни жодного разу не зазнала поразки.
Цитата:
Відтворений «Полк Чорних запорожців» буде представлений вже 10 жовтня на острові Хортиця, де відкриє всеукраїнський фестиваль "Покрова на Хортиці", проведення якого приурочене одразу двом подіям, важливим для історії України: святкуванню Дня українського козацтва і Свята Покрови Божої Матері - святій, яка була покровителькою козаків.

http://news.dt.ua/news/42741

_________________
Image
Слава Україні!
Віндіго


Повідомлень: 330
Звідки: Україна

ПовідомленняНаписане: 11 жовтня 2010, 08:45 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Відтворюється Хортицький кінний полк армії УНР:
http://switluy-spogad.livejournal.com/799957.html

_________________
“Ми не хочемо довше зносити панування чужинців, не хочемо більше зневаги на своїй землі. Нас горстка, але ми сильні нашою любов’ю до України”.
Микола Міхновський, 1900 р.
Чорношлик


Повідомлень: 107
Звідки: Там Днiпро широкий,де Кавказькi та Карпатськi гори

ПовідомленняНаписане: 11 жовтня 2010, 12:46 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

О мамо!!!
Маразм крiпчав!
Таке враження шо влюдей просто нормально не спрацьовуе мозок пiсля десятилiтть брехнi та ганьби коли стало доступними бiльш менш джерела про Першi визвольнi змагання.Люди то звикли чуть тiльки про СС Коновальця а тут таке море iнформацii з небуття .От i пре.

До чого взагалi Хортиця до Чорних?!!!!Полк там не формувався,й там не був.Хортицьким нiколи не звавсь!!

Полк формувався на Полтавщинi та Харкiвщинi вкiнцi 18 взимку 19 в складi Запорозького корпусу Полковника Болбочана.Переважна бiльшiсть чорних були полтавцi.
А вподальшому вiн докомплектовувася добровольцями з Черкащини в 1-му Зимовому походi.Та украiнцями колишнiми денiкiнцями з таборiв у Польщi в кампанii 20 року.
Грегіт


Повідомлень: 7
Звідки: Калуш

ПовідомленняНаписане: 17 листопада 2010, 13:43 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Слава українському війську!!!
Оксанка-львівянка


Повідомлень: 2489
Звідки: Львів

ПовідомленняНаписане: 06 грудня 2011, 17:33 Переглянути профілі учасників     Відіслати листаICQ     Відповісти цитуючи     Догори

http://blogs.korrespondent.net/users/blog/69coii/a51704

Чорні запорожці....

Цитата:
Це був правдивий виліт соколів. Козаки в усьому чорному, з летючими в повітрі довгими шликами викликали серед ворога переполох».

_________________
Україна понад усе!
дід Володя


Повідомлень: 4757
Звідки: Галичина

ПовідомленняНаписане: 26 серпня 2013, 02:09 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

ВІТЧИЗНЯНА МІСТЕРІЯ. ПЕТРО БОЛБОЧАН
http://ukrgazeta.plus.org.ua/article.php?ida=1262
Ліна


Повідомлень: 4404
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 26 серпня 2013, 14:06 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

дід Володя написав:
ВІТЧИЗНЯНА МІСТЕРІЯ. ПЕТРО БОЛБОЧАН
http://ukrgazeta.plus.org.ua/article.php?ida=1262


Ось два листи Петра Болбочана і документ зі споминів учасників Визвольної війни, які видані Романом Ковалем разом із "Чорними запорожцями" Петра Дяченка.

http://litrus.net/book/read/2014?p=36
http://litrus.net/book/read/2014?p=37
http://litrus.net/book/read/2014?p=41
Моргенштерн


Повідомлень: 1816
Звідки: Київ

ПовідомленняНаписане: 30 серпня 2013, 11:29 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Шимону смерть Болбочана не проститься ніколи. Я не знаю, чим керувався Шварцбард, коли в нього стріляв, і це не має значення, але застрелив він його цілком правильно.

 
Нова тема Відповісти

 
ВО "Свобода"
Олег Тягнибок - голова партії
Всеукраїнське об'єднання "Свобода"
http://www.tyahnybok.info

Виступає за:
захист прав українців
шану національних героїв та святинь
поширення української мови
тверду проукраїнську політикуВО "Свобода"
Українська права партія,
зареєстрована в 1995, однак
діяла з перших років
здобуття незалежності. Програма ВО "Свобода" є
Програма захисту українців

Основні напрямки програми:
визнання голодомору та
репресій геноцидом українців,
захист української мови,
визнання ОУН-УПА,
національна справедливістьЛічильники

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET