•  Офіційний форум ВО "Свобода"  •  Початок  •  Зареєструватись  •  Пошук  •  Вхід

Слова і вирази українською мовою.

Автор Повідомлення
пан Артем
Гість

ПовідомленняНаписане: 03 вересня 2011, 20:28           Відповісти цитуючи     Догори

Я пропоную у цій темі ділитися цікавими українськими словами або виразами, що, можливо, колись були частовживаними, а тепер забуті.
Мені, скажімо, людині, яка розмовляє українською лише декілька місяців, це б допомогло розмаїтнити своє спілкування з оточуючими.

От, для прикладу, слово "бутерброд". Я постійно промовляв його з великим небажанням, тому що вважав, що воно не личить цій мові. Доки не зайшов в інтернет і не знайшов йому альтернативу: "накладанець". Хоч ця альтернатива і звучить, можливо, смішно, але її легше промовляти і вона відображає сам виріб.
ігор.я

ПовідомленняНаписане: 03 вересня 2011, 21:10 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Виріб "бутерброд" в Західній Україні називають "канапка"
Жора Волин

ПовідомленняНаписане: 04 вересня 2011, 00:38 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

У нашій місцевості бутерброд що чимось намащений називають мазанкою. Якщо ж на хліб просто кладуть ковбасу, сир абощо то мазанкою не називають.
М.Джура

ПовідомленняНаписане: 04 вересня 2011, 15:15 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Мій батько був багатий на цікаві слівця,стараюсь записувати,поки пам'ятаю.
маторженик-спечений млинець,такий не зрозуміло який і з чого.
шкабарчати-сваритися,бубніти.

ПовідомленняНаписане: 05 вересня 2011, 11:40 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Шановні, підкажіть, будь ласка, чи є якась альтернатива "нудьзі" (маю на увазі нудьгу)?
М.Джура

ПовідомленняНаписане: 05 вересня 2011, 14:07 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

пан Суворий написав:
Шановні, підкажіть, будь ласка, чи є якась альтернатива "нудьзі" (маю на увазі нудьгу)?

Туга,журба-тривога в поєднанні з сумом. Сум,досада-при бездіяльності,відсутності розваг.

ПовідомленняНаписане: 05 вересня 2011, 16:32 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Дякую, шановний. Мені більше подобається сум і туга або журба.

А от інші: досада, тривога - звучать як зрусифіковані=)
М.Джура

ПовідомленняНаписане: 05 вересня 2011, 17:58 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Ці слова надані в тлумачному словнику ВД"ШКОЛА".

ПовідомленняНаписане: 06 вересня 2011, 08:47 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Не треба сприймати як особисте, пане Джура. Я просто виказав свою думку, власне сприйняття.

Підкажіть, будь ласка, як можна описати процес, коли ти робиш вигляд, що ти що-небудь робиш?=) У мене сьогодні колега по роботі запитав:"Строишь из себя занятого?", - а я не зміг перекласти на рідну мову=(
М.Джура

ПовідомленняНаписане: 06 вересня 2011, 10:29 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

"Прикидаєшся заклопотаним".
Нічого не робити-байдикувати,бити байдики.
А найкраще накупити словничків і гайда до рідних витоків,як я колись:)
Хтось знає значення слова-"ЗАПОЛИ"?

ПовідомленняНаписане: 06 вересня 2011, 11:21 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Щодо івано-франківщини - багато слів взято із польської мабуть і це діалект, але може комусь буде цікаво.

йо - так
Шлях би тебе трафив - лайка, прокльони (моя бабуся також каже "шлєк би тебе трафив")
курва - ноу коментс
курвар - бабій
фіранки - гардини
дзигарок - годинник
мандабурка - картопля
зупа, юшка - суп
монька - молоко
баняк - каструля
ровер - велосипед
бахур - молодий хлопець
буська(бусько) - лелека
крижі - поясниця
мешти - це всі знають
пательня - сковорода
душениця - риба або м"ясо в горщику, спечена у печі.
пуцувати, віпуцувати - мити, доглядати, чистити (мабуть від нім. "пуцен" - чистити)
файна - красива
"Слава Ісусу Христу - Навіки слава" - привітання і відповідь на нього

Ну і їхня звичка замінювати "я" на "є" у словах типу "п'єтниця, п'єть"

Це все слова, які я чую від своїх родичів та бабусі, що живуть в Косівському районі Івано-Франківської області.
Шугай

ПовідомленняНаписане: 06 вересня 2011, 13:16 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Ребел написав:
пательня - сковорода
Згадав дещо... одна москалиха, 09 травня, заявила, що всі жителі Західної України - виродки і нікчеми і вони взагалі не мають права наїжджати на кацапський язик і щось там нарікати на русифікацію... і в неї навіть вагомий аргумент знайшовся, бо бач вони говорять замість сковорода - пательня
М.Джура

ПовідомленняНаписане: 06 вересня 2011, 14:03 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

У нас(україномовні)теж інколи говорять пательня,якби на телебаченні було більше української,а так всюди одні касапи.

ПовідомленняНаписане: 07 вересня 2011, 13:02 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Підкажіть, будь ласка, що означає слово "міта", декілька разів зустрічав на форумі.
А, окрім того, вставне слово "ба", не у сенсі "дивитися"? А також "мешти"?!
Жора Волин

ПовідомленняНаписане: 07 вересня 2011, 20:43 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Ребел написав:
ага, а вони кажуть "піііво") Жах то який)))
Недалеких всюди вистачає, де більше, де менше. Інколи мені їх навіть шкода.

"Сравні" ще крутіше. :))

Нова тема Відповісти

ВО "Свобода"
Олег Тягнибок - голова партії
Всеукраїнське об'єднання "Свобода"
http://www.tyahnybok.info

Виступає за:
захист прав українців
шану національних героїв та святинь
поширення української мови
тверду проукраїнську політику

ВО "Свобода"