•  Офіційний форум ВО "Свобода"  •  Початок  •  Зареєструватись  •  Пошук  •  Вхід

Літературні твори: свої і не тільки...

Автор Повідомлення
Нік3

ПовідомленняНаписане: 16 грудня 2007, 21:17 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Віктор Пелевін
Самітник і Шестипалий
1
- Відвали.
- ?.
- Я ж сказав, відвали. Не заважай дивитися.
- А на що це ти дивишся?
- От ідіот, Господи. Ну, на сонця.
Шестипалий підняв погляд від чорної поверхні грунту, усипаної їжею, тирсою і подрібненим торфом, і, жмурячись, втупився вгору.
- Так. Живемо, живемо - а навіщо? Таємниця століть. І хіба пізнав хто-небудь тонке ниткоподібне єство світил?
Незнайомець повернув голову і подивився на нього з гидливою цікавістю.
- Шестипалий, - негайно представився Шестипалий.
- Я Самітник, - відповів незнайомець. - Це у вас так в соціумі говорять? Про тонке ниткоподібне єство?
- Вже не у нас, - відповів Шестипалий і раптом свиснув. - Оце так!
- Що? - підозріло запитав Самітник.
- Он, дивися! Нове з'явилося!
- Ну і що?
- В центрі світу так ніколи не буває. Щоб відразу три світила.
Самітник поблажливо гмикнув.
- А я свого часу відразу одинадцять бачив. Одне в зеніті і по п'ять на кожному епіциклі. Правда, це не тут було.
- А де? - запитав Шестипалий.
Самітник промовчав. Відвернувшися, він відійшов убік, ногою відколупнув від землі шматок їжі і став їсти. Дув слабкий теплий вітер, два сонця відображалися в сіро-зелених площинах далекого горизонту, і в цій картині було стільки спокою і печалі, що Самітник, задумавшись, знову помітивши перед собою Шестипалого, навіть здригнувся.
- Знову ти. Ну, чого тобі треба?
- Так. Поговорити хочеться.
- Так ти ж нерозумний, я думаю, - відповів Самітник. - Йшов би краще в соціум. А то он куди забрів. Правда, іди.
Він махнув рукою у напрямі вузької брудно-жовтої смужки, яка трохи звивалася і тремтіла, - навіть не вірилося, що так звідси виглядає величезний галасуючий натовп.
- Я б пішов, - сказав Шестипалий, - тільки вони мене прогнали.
- Так? Це чому? Політика?
Шестипалий кивнув і почухав однією ногою іншу. Самітник поглянув на його ноги і похитав головою.
- Справжні?
- А то які ж. Вони мені так і сказали - у нас зараз самий, можна сказати, рішучий етап наближається, а у тебе на ногах по шість пальців. Знайшов, говорять, час.
- Який ще "рішучий етап"?
- Не знаю. Обличчя у всіх перекошені, особливо у Двадцяти Найближчих, а більше нічого не зрозумієш. Бігають, кричать.
- А, - сказав Самітник, - зрозуміло. Він, напевно, з кожним часом все виразніше і виразніше? А контури все чіткіші?
- Точно, - здивувався Шестипалий. - А звідки ти знаєш?
- Так я їх вже штук п'ять бачив, цих рішучих етапів. Тільки називаються по різному.
- Та ну, - сказав Шестипалий. - Він же вперше відбувається.
- Ще б пак. Навіть було б цікаво подивитися, як він удруге відбуватиметься. Але ми трохи про різне.
Самітник тихо засміявся, зробив декілька кроків у напрямку до далекого соціуму, обернувся до нього задом і став з силою гребсти ногами, так, що за його спиною незабаром повисла ціла хмара, що складалася із залишків їжі, тирси і пилу. При цьому він озирався, махав руками і щось бурмотів.
- Чого це ти? - з деяким переляком запитав Шестипалий, коли Самітник, важко дихаючи, повернувся.
- Це жест, - відповів Самітник. - Така форма мистецтва. Читаєш вірш і робиш відповідну йому дію.
- А який ти зараз прочитав вірш?
- Такий, - сказав Самітник.

Іноді я сумую
дивлячись на тих, кого я покинув.
Іноді я сміюся
і тоді між нами
здіймається жовтий туман.

- Який же це вірш, - сказав Шестипалий. - Я, слава богу, всі вірші знаю. Ну, тобто не напам'ять, звичайно, але всі двадцять п'ять чув. Такого немає, точно.
Самітник подивився на нього з подивом, а потім, видно, зрозумів.
- А ти хоч один пам'ятаєш? - запитав він. – Прочитай-но.
- Зараз. Близнюки. Близнюки. Ну, коротше, там ми говоримо одне, а маємо на увазі інше. А потім знову говоримо одне, а маємо на увазі інше, тільки як би навпаки. Виходить дуже красиво. Врешті-решт піднімаємо очі на стіну, а там.
- Досить, - сказав Самітник.
Наступило мовчання.
- Слухай, а тебе теж прогнали? - порушив його Шестипалий.
- Ні. Це я їх всіх прогнав.
- Так хіба буває?
- По всякому буває, - сказав Самітник, подивився на один з небесних об'єктів і додав тоном переходу від базікання до серйозної розмови: - Скоро темно стане.
- Та кинь ти, - сказав Шестипалий, - ніхто не знає, коли темно стане.
- А я ось знаю. Хочеш спати спокійно - роби як я. - І Самітник прийнявся згрібати купи різного непотребу, тирси і шматків торфу, що валявся під ногами. Поступово у нього вийшла обгороджуюча невеликий порожній простір стіна, досить висока, приблизно в його зріст. Самітник відійшов від закінченої споруди, з любов'ю подивився на неї і сказав: - Ось. Я це називаю притулком душі.
- Чому? - запитав Шестипалий.
- Так. Красиво звучить. Ти собі-то будуватимеш?
Шестипалий почав колупатися. У нього нічого не виходило - стіна розвалювалася. По правді сказати, він і не особливо старався, тому що нітрохи не повірив Самітнику щодо настання тьми, - і, коли небесні вогні затремтіли і стали поволі гаснути, а з боку соціуму донеслося схоже на шум вітру в соломі всенародне зітхання жаху, в його серці виникли одночасно два сильні відчуття: звичайний страх перед тьмою, що несподівано насувалася, і незнайоме раніше преклоніння перед кимось, знаючим про світ більше, ніж він.
- Так і бути, - сказав Самітник, - стрибай всередину. Я ще побудую.
- Я не умію стрибати, - тихо відповів Шестипалий.
- Тоді привіт, - сказав Самітник і раптом, щосили відштовхнувшись від землі, злетів вгору і зник за стіною, після чого вся споруда обрушилася на нього, покривши його рівномірним шаром тирси і торфу. Горбик, що утворився, якийсь час тремтів, потім в його стіні виник маленький отвір - Шестипалий ще встиг побачити в ньому блискуче око Самітника - і наступила остаточна тьма.
Зрозуміло, Шестипалий, скільки себе пам'ятав, знав все необхідне про ніч. "Це природний процес", - говорили одні. "Справою треба займатися", - вважали інші, і таких була більшість. Взагалі, відтінків думок було багато, але відбувалося зі всіма одне і те ж: коли без жодних видимих причин світло гаснуло, після короткої і безнадійної боротьби з судомами страху всі впадали в заціпеніння, а опам'ятавшися (коли світила знову спалахували), пам'ятали дуже мало. Те ж саме відбувалося і з Шестипалим, поки він жив в соціумі, а зараз - тому, напевно, що страх перед тьмою, що наступила, наклався на рівний йому по силі страх перед самотністю і, отже, подвоївся, - він не впав в звичайну рятівну кому. Ось вже стих далекий народний стогін, а він все сидів, з'їжившись, біля горбика і тихо плакав. Видно навкруги нічого не було, і, коли в темноті пролунав голос Самітника, Шестипалий від переляку напаскудив прямо під себе.
- Слухай, кінчай довбати, - сказав Самітник, - спати заважаєш.
- Я не довбаю, - тихо озивався Шестипалий. - Це серце. Ти б зі мною поговорив, га?
- Про що? - запитав Самітник.
- Про що хочеш, тільки подовше.
- Давай про природу страху?
- Ой, не треба! - запищав Шестипалий.
- Тихо ти! - прошипів Самітник. - Зараз сюди всі щури збіжаться.
- Які щури? Що це? - холодіючи, запитав Шестипалий.
- Це істоти ночі. Хоча насправді і дня теж.
- Не повезло мені в житті, - прошепотів Шестипалий. - Було б у мене пальців скільки треба, спав би зараз зі всіма. Господи, страх то який. Щури.
- Слухай, - заговорив Самітник, - ось ти все повторюєш - Господи, Господи. у вас там що, в Бога вірять?
- Біс його знає. Щось таке є, це точно. А що - нікому не відомо. Ось, наприклад, чому темно стає? Хоча, звичайно, можна і природними причинами пояснити. А якщо про Бога думати, то нічого в житті і не зробиш.
- А що, цікаво, можна зробити в житті? - запитав Самітник.
- Як що? Чого дурні питання задавати - ніби сам не знаєш. Кожний, як може, лізе до годівниці. Закон життя.
- Зрозуміло. А навіщо тоді все це?
- Що "це"?
- Ну, всесвіт, небо, земля, світила - взагалі, все.
- Як навіщо? Так вже світ влаштований.
- А як він влаштований? - з цікавістю запитав Самітник.
- Так і влаштований. Рухаємося в просторі і в часі. Згідно законів життя.
- А куди?
- Звідки я знаю. Таємниця століть. Від тебе, знаєш, звихнутися можна.
- Це від тебе звихнутися можна. Про що не заговори, у тебе все або закон життя, або таємниця століть.
- Не подобається, так не говори, - скривджено сказав Шестипалий.
- Так я і не говорив би. Це ж тобі в темноті мовчати страшно.
Шестипалий якось абсолютно забув про це. Прислухавшися до своїх відчуттів, він раптом помітив, що не відчуває ніякого страху. Це його до того налякало, що він схопився на ноги і кинувся кудись усліпу, поки зі всього розгону не тріснувся головою об невидиму в темноті Стіну Світу.
Здалеку почувся скрипучий регіт Самітника, і Шестипалий, обережно переставляючи ноги, побрів назустріч цим єдиним в загальній тьмі і безмовності звукам. Діставшися до горбика, під яким сидів Самітник, він мовчки улігся поряд і, прагнучи не звертати уваги на холод, спробував заснути. Моменту, коли це вийшло, він навіть не помітив.

(далі буде)
Нік3

ПовідомленняНаписане: 17 грудня 2007, 21:43 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Самітник і Шестипалий (продовження)

2

- Сьогодні ми з тобою поліземо за Стіну Світу, зрозумів? - сказав Самітник.
Шестипалий якраз підбігав до притулку душі. Сама споруда виходила у нього вже майже так само, як у Самітника, а ось стрибок вдавався тільки після довгого розгону, і зараз він тренувався. Значення сказаного дійшло до нього саме тоді, коли треба було стрибати, і в результаті він врізався в хистку споруду так, що торф і тирса, замість того щоб покрити все його тіло рівним м'яким шаром, перетворилися на навалену над головою купу, а ноги втратили опору і безсило повисли в пустоті. Самітник допоміг йому вибратися і повторив:
- Сьогодні ми відправимося за Стіну Світу.
За останні дні Шестипалий наслухався від нього такого, що в душі у нього весь час поскрипувало і ухало, а минуле життя в соціумі здавалося забавною фантазією (а може, вульгарним кошмаром - точно він ще не вирішив), але це вже було занадто.
Самітник тим часом продовжував:
- Рішучий етап наступає після кожних сімдесяти затьмарень. А вчора було шістдесят дев'яте. Світом правлять числа.
І він вказав на довгий ланцюг соломинок, що стирчали з грунту біля самої Стіни Світу.
- Так як же можна лізти за Стіну Світу, якщо це - Стіна Світу? Адже в самій назві. За нею ж немає нічого.
Шестипалий був до того приголомшений, що навіть не звернув уваги на темні містичні пояснення Самітника, від яких у нього інакше обов'язково зіпсувався б настрій.
- Ну і що, - відповів Самітник, - що немає нічого. Нас це повинно тільки радувати.
- А що ми там робитимемо?
- Житимо.
- А чим нам тут погано?
- А тим, дурню, що цього "тут" швидко не буде.
- А що буде?
- Ось залишся, взнаєш тоді. Нічого не буде.
Шестипалий відчув, що повністю втратив упевненість в тому, що відбувається.
- Чому ти мене весь час лякаєш?
- Та не ний ти, - пробурмотів Самітник, стурбовано вдивляючись в якусь крапку на небі. - За Стіною Світу зовсім не погано. По мені, так набагато краще, ніж тут.
Він підійшов до залишків збудованого Шестипалим притулку душі і став ногами розкидати їх по сторонах.
- Навіщо це ти? - запитав Шестипалий.
- Перш ніж покинути який-небудь світ, треба узагальнити досвід свого перебування в ньому, а потім знищити всі свої сліди. Це традиція.
- А хто її придумав?
- Яка різниця. Ну, я. Більше тут, бачиш, немає кому. Ось так.
Самітник оглядів результат своєї праці - на місці розваленої споруди тепер було ідеальне рівне місце, нічим не відмінне від поверхні решти пустелі.
- Все, - сказав він, - сліди я знищив. Тепер треба досвід узагальнити. Зараз твоя черга. Залазь на цю купину і розказуй.
Шестипалий відчув, що його перехитрили, залишивши йому найважчу і, головне, незрозумілу частину роботи. Але після випадку із затьмаренням він вирішив слухатися Самітника. Знизавши плечима і озирнувшися - чи не забрів сюди хто з соціуму, - він заліз на купину.
- Що розказувати?
- Все, що знаєш про світ.
- Довго ж ми тут простирчимо, - свиснув Шестипалий.
- Не думаю, - сухо озвався Самітник.
- Значить, так. Наш світ. Ну і ідіотський у тебе ритуал.
- Не відволікайся.
- Наш світ є правильним восьмикутником, що рівномірно і прямолінійно рухається в просторі. Тут ми готуємося до рішучого етапу, вінця нашого життя. Це офіційне формулювання, в усякому разі. По периметру світу проходить так звана Стіна Світу, що об'єктивно виникла в результаті дії законів життя. В центрі світу знаходиться двох'ярусна годівниця-напувалка, навкруги якої відвіку існує наша цивілізація. Положення члена соціуму щодо годівниці-напувалки визначається його суспільною значущістю і заслугами.
- Ось цього я раніше не чув, - перебив Самітник. - Що це таке - заслуги? І суспільна значущість?
- Ну. Як сказати. Це коли хто то потрапляє до самої годівниці-напувалки.
- А хто до неї потрапляє?
- Я ж говорю, той, у кого великі заслуги. Або суспільна значущість. У мене, наприклад, раніше були так собі заслуги, а зараз взагалі ніяких. Так ти що, народну модель всесвіту не знаєш?
- Не знаю, - сказав Самітник.
- Так ти що?. А як же ти до рішучого етапу готувався?
- Потім розкажу. Давай далі.
- А вже майже все. Чого там ще. За областю соціуму знаходиться велика пустеля, а кінчається все Стіною Світу. Біля неї туляться відщепенці на зразок нас.
- Зрозуміло. Відщепенці. А колода звідки узялася? В значенні те, від чого вони відщепилися?
- Ну ти даєш. Це тобі навіть Двадцять Найближчих не скажуть. Таємниця століть.
- Н-ну, добре. А що таке таємниця століть?
- Закон життя, - відповів Шестипалий, прагнучи говорити м'яко. Йому щось не подобалося в інтонаціях Самітника.
- Гаразд. А що таке закон життя?
- Це таємниця століть.
- Таємниця століть? - перепитав Самітник дивно тонким голосом і поволі став підходити до Шестипалого по дузі.
- Ти чого? Кінчай! - злякався Шестипалий. - Це ж твій ритуал!
Але Самітник і сам вже узяв себе в руки.
- Гаразд, - сказав він. - Злізай.
Шестипалий зліз з купини, і Самітник із зосередженим і серйозним виглядом заліз на його місце. Якийсь час він мовчав, немов прислухаючись до чогось, а потім підняв голову і заговорив.
- Я прийшов сюди з іншого світу, - сказав він, - в дні, коли ти був ще зовсім малий. А в той, інший світ я прийшов з третього, і так далі. Всього я був в п'яти світах. Вони такі ж, як цей, і практично нічим не відрізняються один від одного. А всесвіт, де ми знаходимося, є величезним замкнутим простором. На мові богів він називається "Бройлерний комбінат імені Луначарського", але що це означає, невідомо навіть їм самим.
- Ти знаєш мову богів? - здивовано запитав Шестипалий.
- Трохи. Не перебивай. Всього у всесвіті є сімдесят світів. В одному з них ми зараз знаходимося. Ці світи прикріплені до безмірної чорної стрічки, яка поволі рухається по кругу. А над нею, на поверхні неба, знаходяться сотні однакових світил. Отже це не вони пливуть над нами, а ми пропливаємо під ними. Спробуй уявити собі це.
Шестипалий закрив очі. На його обличчі зобразилася напруга.
- Ні, не можу, - нарешті сказав він.
- Гаразд, - сказав Самітник, - слухай далі. Всі сімдесят світів, які є у всесвіті, називаються Ланцюгом Світів. В усякому разі, їх цілком можна так назвати. В кожному з світів є життя, але воно не існує там постійно, а циклічно виникає і зникає. Рішучий етап відбувається в центрі всесвіту, через який по черзі проходять всі світи. На мові богів він називається Цехом номер один. Наш світ якраз знаходиться в його переддверрі. Коли завершується рішучий етап і оновлений світ виходить з іншого боку Цеху номер один, все починається спочатку. Виникає життя, проходить цикл і через встановлений термін знову ввергається в Цех номер один.
- Звідки ти все це знаєш? - тихим голосом запитав Шестипалий.
- Я багато подорожував, - сказав Самітник, - і по крупицях збирав таємні знання. В одному світі було відоме одне, в іншому - інше.
- Можливо, ти знаєш, звідки ми беремося?
- Знаю. А що про це говорять у вашому світі?
- Що це об'єктивна даність. Закон життя такий.
- Зрозуміло. Ти питаєш про одну з якнайглибших таємниць всесвіту, і я навіть не знаю, чи можна тобі її довірити. Але оскільки, окрім тебе, все одно нікому, я, мабуть, скажу. Ми з'являємося на світ з білих куль. Насправді вони не зовсім кулі, а дещо витягнуті і один кінець у них вужчий за інший, але зараз це не важливо.
- Кулі. Білі кулі, - повторив Шестипалий і, як стояв, повалився на землю. Вантаж взнаного навалився на нього фізичною тяжкістю, і на секунду йому здалося, що він помре. Самітник підскочив до нього і щосили почав трясти. Поступово до Шестипалого повернулася ясність свідомості.
- Що з тобою? - перелякано запитав Самітник.
- Ой, я пригадав. Точно. Раніше ми були білими кулями і лежали на довгих полицях. В цьому місці було дуже тепло і волого. А потім ми стали зсередини ламати ці кулі і. Звідкись знизу підкотив наш світ, а потім ми вже були в ньому. Але чому цього ніхто не пам'ятає?
- Є світи, в яких це пам'ятають, - сказав Самітник. - Подумаєш, п'ята і шоста перинатальні матриці. Не так вже глибоко, і до того ж тільки частина істини. Але все одно - тих, хто це пам'ятає, ховають подалі, щоб вони не заважали готуватися до рішучого етапу, або як він там називається. Скрізь по різному. У нас, наприклад, називався завершенням будівництва, хоча ніхто нічого не будував.
Мабуть, спомин про свій світ повергнув Самітника в печаль. Він замовк.
- Слухай, - запитав через деякий час Шестипалий, - а звідки беруться ці білі кулі?
Самітник схвально подивився на нього.
- Мені знадобилося куди більше часу, щоб в моїй душі дозріло це питання, - сказав він. - Але тут все набагато складніше. В одній стародавній легенді мовиться, що ці яйця з'являються з нас, але це цілком може бути і метафорою.
- З нас? Незрозуміло. Де ти це чув?
- Та сам склав. Тут хіба почуєш що небудь, - сказав Самітник з несподіваною тугою в голосі.
- Ти ж сказав, що це стародавня легенда.
- Правильно. Просто я її склав як стародавню легенду.
- Як це? Навіщо?
- Розумієш, один стародавній мудрець, можна сказати - пророк (цього разу Шестипалий здогадався, про кого йде мова) сказав, що не так важливе те, що сказано, як те, ким сказано. Частина значення того, що я хотів виразити, укладена в тому, що мої слова виступають як стародавня легенда. Втім, де тобі зрозуміти.
Самітник глянув в небо і перебив себе:
- Все. Пора йти.
- Куди?
- В соціум.
Шестипалий вирячив очі.
- Ми ж збиралися лізти через Стіну Світу. Навіщо нам соціум?
- А ти хоч знаєш, що таке соціум? - запитав Самітник. - Це і є пристосування для того, щоб перелізти через Стіну Світу.

(далі буде)
Нік3

ПовідомленняНаписане: 18 грудня 2007, 21:39 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

3

Шестипалий, не дивлячись на повну відсутність в пустелі предметів, за якими можна б було сховатися, йшов чомусь крадькома, і чим ближчим ставав соціум, тим більше злочинною ставала його хода. Поступово величезний натовп, що здавався здаля величезною істотою, що ворушиться, розпадався на окремі тіла, і навіть можна було роздивитися здивовані гримаси тих, хто помічав тих, що наближаються.
- Головне, - пошепки повторював Самітник останні інструкції, - поводься нахабно. Але не дуже зухвало. Ми неодмінно повинні їх розсердити - але не до такого ступеня, щоб нас розірвали в клапті. Коротше, весь час дивися, що робитиму я.
- Шестипалий приперся! - весело закричав хтось попереду. - Здорово, сволота! Ей, Шестипалий, хто це з тобою?
Цей нетямущий вигук несподівано - і зовсім незрозуміло чому - викликав в Шестипалому цілу хвилю ностальгічних спогадів про дитинство. Самітник, що йшов трохи ззаду, немов відчув це і пхнув Шестипалого в спину.
У самої межі соціуму народ стояв рідко - тут жили в основному каліки і споглядальники, що не любили тісноти, - їх було неважко обходити. Але дедалі щільніше стояв натовп, і вже дуже скоро Самітник з Шестипалим опинилися в нестерпній тісноті. Рухатися було вперед ще можна, але тільки перелаюючись з тими, що стояли з боків. А коли над головами тих, хто був попереду, показався дрібно тремтячий дах годівниці-напувалки, вже ні кроку вперед зробити було не можна.
- Завжди вражався, - тихо сказав Шестипалому Самітник, - як тут все мудро влаштовано. Ті, хто стоїть близько до годівниці-напувалки, щасливі в основному тому, що весь час пам'ятають про охочих потрапити на їх місце. А ті, хто все життя чекає, коли між тими, що стоять попереду з'явиться щілинка, щасливі тому, що їм є на що сподіватися в житті. Це ж і є гармонія і єдність.
- Що, не подобається? - запитав збоку чийсь голос.
- Ні, не подобається, - відповів Самітник.
- А що конкретно не подобається?
- Та все.
І Самітник широким жестом обвів натовп навколо, величний купол годівниці-напувалки, мерехтливі жовтими вогнями небеса і далеку, ледве видну звідси Стіну Світу.
- Зрозуміло. І де, по вашому, краще?
- В тому то і трагедія, що ніде! В тому то і справа! - страждально викрикнув Самітник. - Було б де краще, невже б я з вами тут про життя розмовляв?
- І товариш ваш таких же поглядів? - запитав голос. - Чого він в землю то дивиться?
Шестипалий підняв очі - до цього він дивився собі під ноги, тому що це дозволяло мінімально брати участь в тому, що відбувається, - і побачив володаря голосу. У того було роздуте розгодоване обличчя, і, коли він говорив, ставали виразно видні анатомічні подробиці його гортані. Шестипалий відразу зрозумів, що перед ним - один з Двадцяти Найближчих, сама як там не є совість епохи. Видно, перед їх приходом він проводив тут роз'яснення, як це іноді практикувалося.
- Це ви тому такі невеселі, хлопці, - несподівано доброзичливо сказав той, - що не готуєтеся разом зі всіма до рішучого етапу. Тоді у вас на ці думки часу б не було. Мені самому таке іноді в голову приходить, що. І, знаєте, робота рятує.
І на тій же інтонації додав:
- Узяти їх.
По натовпу пройшов рух, і Самітник з Шестипалим виявилися негайно стиснутими зі всіх чотирьох сторін.
- Та плювали ми на вас, - також доброзичливо сказав Самітник. - Куди ви нас візьмете? Нікуди вам нас узяти. Ну, проженіть ще раз. Через Стіну Світу, як мовиться, не перекинеш.
Тут на обличчі Самітника зобразилося сум'яття, а товстолиций високо підняв віки - їх очі зустрілися.
- Дуже цікава ідея. Такого у нас ще не було. Звичайно, таке прислів'я є, але воля народу сильніша.
Мабуть, ця думка захопила його. Він обернувся і скомандував:
- Увага! Шикуємося! Зараз у нас буде щось незаплановане.
Пройшло не так вже багато часу між моментом, коли товстолиций скомандував шикуємося, і моментом, коли процесія, в центрі якої вели Самітника і Шестипалого, наблизилася до Стіни Світу.
Процесія була вражаючою. Першим в ній йшов товстолиций, за ним - двоє призначених старенькими матерями (ніхто, включаючи товстолицього, не знав, що це таке, - просто була така традиція), які крізь сльози викрикували образливі слова Самітнику і Шестипалому, оплакуючи і проклинаючи їх одночасно, потім вели самих злочинців, і замикав хід натовп народної маси.
- Отже, - сказав товстолиций, коли процесія зупинилася, - прийшла лякаюча мить розплати. Я думаю, хлопці, що всі ми примружимося, коли два ці відщепенця зникнуть в небутті, чи не так? І хай ця хвилююча подія послужить страшним уроком всім нам, народу. Голосніше ридайте, матері!
Старенькі матері повалилися на землю і залилися таким сумним плачем, що багато хто з присутніх теж почав відвертатися і сковтувати; але, звиваючись в забризканому сльозами пилі, матері іноді раптом схоплювалися і, виблискуючи очима, кидали Самітнику і Шестипалому неспростовні жахливі звинувачення, після чого знесилені падали назад.
- Отже, - сказав через деякий час товстолиций, - чи розкаялися ви? Чи присоромили вас сльози матерів?
- Ще б пак, - відповів Самітник, що стурбовано спостерігав то за церемонією, то за якимись небесними тілами, - а як ви нас перекидати хочете?
Товстолиций задумався. Старенькі матері теж замовкли, потім одна з них піднялася з пилу, обтрусилася і сказала:
- Насип?
- Насип, - сказав Самітник, - це затьмарень п'ять займе. А нам вже давно не терптиться заховати нашу викриту ганьбу в пустці.
Товстолиций, примружившись, глянув на Самітника і схвально кивнув.
- Розуміють, - сказав він кому то з своїх, - тільки прикидаються. Запитай, може, вони самі що запропонують?
Через декілька хвилин майже до самого краю Стіни Світу піднялася жива піраміда. Ті, хто стояв вгорі, мружилися і ховали обличчя, щоб, не дай Бог, не заглянути туди, де все кінчається.
- Вгору, - скомандував хто то Самітнику і Шестипалому, і вони, підтримуючи один одного, пішли по хисткій низці плечей і спин до краю стіни, що ховався у висоті.
З висоти був видний весь принишкнувший соціум, що уважно стежив здаля за тим, що відбувається, було видно деякі непомітні до цього деталі неба і товстий шланг, що спускався до годівниці-напувалки з нескінченності, - звідси він здавався не таким величним, як із землі. Легко, ніби на купину, вискочивши на край Стіни Світу, Самітник допоміг Шестипалому сісти поряд і закричав вниз:
- Порядок!
Від його крику хтось в живій піраміді втратив рівновагу, вона кілька разів погойдалася і розвалилася - всі попадали вниз, під основу стіни, але ніхто, слава богу, не постраждав.
Вчепившись в холодну жерсть борту, Шестипалий вдивлявся в крихітні задерті обличчя, в сумовиті сіро-коричневі простори своєї батьківщини; дивився на той її закуток, де на Стіні Світу була велика зелена пляма і де пройшло його дитинство. "Я більше ніколи цього не побачу", - подумав він, і, хоч особливого бажання побачити все це коли-небудь ще у нього не було, горло все одно зводило. Він притискував до боку маленький шматочок землі з прилиплою соломинкою і роздумував про те, як швидко і незворотньо міняється все в його житті.
- Прощайте, сини! - закричали знизу старенькі матері, земно поклонилися і прийнялися, ридаючи, кидати вгору важкі шматки торфу.
Самітник підвівся навшпиньки і голосно закричав:

Знав я завжди
що покину
цей безжальний світ.

Тут в нього попав великий шматок торфу, і він, розчепіривши руки і ноги, полетів вниз. Шестипалий останній раз оглядів те, що вже залишилося внизу і помітив, що хтось з далекого натовпу прощально махає йому, - тоді він помахав у відповідь. Потім він примружився і зробив крок назад.
Декілька секунд він безладно крутився в пустці, а потім раптом боляче ударився об щось тверде і розплющив очі. Він лежав на чорній блискучій поверхні з незнайомого матеріалу; вгору йшла Стіна Світу - точно така ж, як якщо дивитися на неї з тієї сторони, а поряд з ним, витягнувши руку до стіни, стояв Самітник. Він договорював свій вірш:

Але що так це буде
не думав.

Потім він обернувся до Шестипалого і коротким жестом велів йому встати на ноги.

(далі буде)
Нік3

ПовідомленняНаписане: 19 грудня 2007, 23:57 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

4

Тепер, коли вони йшли по гігантській чорній стрічці, Шестипалий бачив, що Самітник сказав йому правду. Дійсно, світ, який вони покинули, поволі рухався разом з цією стрічкою щодо інших нерухомих космічних об'єктів, природи яких Шестипалий не розумів, а світила були нерухомими - було варто зійти з чорної стрічки, і все робилося ясно. Зараз залишений ними світ поволі під'їжджав до зелених сталевих воріт, під які йшла стрічка. Самітник сказав, що це і є вхід в Цех номер один. Дивно, але Шестипалий не був абсолютно вражений величчю заповнюючих всесвіт об'єктів - навпаки, в ньому, швидше, прокинулося відчуття легкого роздратування. "і це все?" - гидливо думав він. Вдалині були видні два світи, подібні тому, який вони залишили, - вони теж рухалися разом з чорною стрічкою і виглядали звідси досить убого. Спочатку Шестипалий думав, що вони із Самітником прямують до іншого світу, але на півдорозі Самітник раптом велів йому стрибати з нерухомого бордюру уздовж стрічки, по якому вони йшли, вниз, в темну бездонну щілину.
- Там м'яко, - сказав він Шестипалому, але той зробив крок назад і негативно похитав головою. Тоді Самітник мовчки стрибнув вниз, і Шестипалому нічого не залишалося, як послідувати за ним.
Цього разу він трохи не розбився об холодну кам'яну поверхню, викладену великими коричневими плитами. Ці плити тяглися до горизонту, і Шестипалий перший раз в житті зрозумів, що означає слово "нескінченність".
- Що це? - запитав Шестипалий.
- Кахель, - відповів Самітник незрозумілим словом і змінив тему: - Скоро почнеться ніч, а нам треба дійти он до тих місць. Частину дороги доведеться пройти в темноті.
Самітник виглядав всерйоз стурбованим. Шестипалий подивився удалину і побачив далекі кубічні скелі ніжно жовтого кольору (Самітник сказав, що вони називаються "ящики") - їх було дуже багато, і між ними виднілися порожні простори, усипані горами світлої стружки. Здалека все це було схоже на пейзаж із забутого дитячого сну.
- Пішли, - сказав Самітник і швидким кроком рушив вперед.
- Слухай, - запитав Шестипалий, ковзаючи по кахлю поряд, - а як ти взнаєш, коли наступить ніч?
- По годиннику, - відповів Самітник. - Це одне з небесних тіл. Зараз воно справа і вгорі - ось той диск з чорними зигзагами.
Шестипалий подивився на досить знайому, що хоча і не привертала ніколи його особливої уваги деталь небесного склепіння.
- Коли частина цих чорних ліній приходить в особливе положення, про яке я розкажу тобі як небудь потім, світло гасне, - сказав Самітник. - Це трапиться ось-ось. Рахуй до десяти.
- Раз, два, - почав Шестипалий, і раптом стало темно.
- Не відставай від мене, - сказав Самітник, - загубишся.
Він міг би цього не говорити - Шестипалий трохи не наступав йому на п'яти. Єдиним джерелом світла у всесвіті залишився косий жовтий промінь, що падав з під зелених воріт Цеху номер один. Місце, куди прямували Самітник з Шестипалим, знаходилося зовсім недалеко від цих воріт, але, по запевненнях Самітника, було найбезпечнішим.
Видимою залишилася тільки далека жовта смуга під воротами та декілька плит навколо. Шестипалий впав в дивний стан. Йому стало здаватися, що темнота стискає їх із Самітником так само, як недавно стискав натовп. Звідусіль чигала небезпека, і Шестипалий відчував її всією шкірою як дмухаючий з усіх боків одночасно протяг. Коли ставало зовсім несила від страху, він піднімав погляд з напливаючих кахляних плит на яскраву смужку світла попереду, і тоді згадувався соціум, який здалеку виглядав майже так само. Йому здавалося, що вони йдуть в царство якихось вогненних духів, і він вже збирався сказати про це Самітнику, коли той раптом зупинився і підняв руку.
- Тихо, - сказав він, - щури. Праворуч від нас.
Бігти було нікуди - навколо у всі сторони тягнувся однаковий кахляний простір, а смуга попереду була ще дуже далеко. Самітник обернувся управо і прийняв дивну позу, велівши Шестипалому сховатися за його спиною, що той і виконав з дивовижною швидкістю і охотою.
Спочатку він нічого не помічав, а потім відчув швидше, ніж побачив, рух великого швидкого тіла в темноті. Воно зупинилося точно на межі видимості.
- Він чекає, - тихо сказав Самітник, - як ми поступимо далі. Варто нам зробити хоч крок, і він кинеться на нас.
- Ага, кинуся, - сказав щур, виходячи з темноти. - Як грудка зла і люті. Як істинне породження ночі.
- Ух, - зітхнув Самітник. - Одноокий. А я вже думав, що ми правда влипнули. Знайомтеся.
Шестипалий недовірливо подивився на розумну конічну морду з довгими вусами і двома чорними намистинами очей.
- Одноокий, - сказав щур і вильнув непристойно голим хвостом.
- Шестипалий, - представився Шестипалий і запитав: - А чому ти Одноокий, якщо у тебе обоє очей в порядку?
- А у мене третє око розкрите, - сказав Одноокий, - а воно одне. В якомусь значенні всі, у кого третє око розкрите, одноокі.
- А що таке - почав Шестипалий, але Самітник не дав йому договорити.
- Чи не пройтися нам, - галантно запропонував він Одноокому, - он до тих ящиків? Нічна дорога скучна, якщо поряд немає співбесідника.
Шестипалий дуже образився.
- Підемо, - згодився Одноокий і, обернувшись до Шестипалого боком (тільки тепер він роздивився його величезне м'язисте тіло), затрусив поряд із Самітником, якому, щоб встигати, доводилося йти дуже швидко. Шестипалий біг ззаду, поглядаючи на лапи Одноокого і м'язи, що перекочуються під його шкурою, думав про те, чим могла б закінчитися ця зустріч, не виявись Одноокий знайомим Самітника, і щосили прагнув не наступити йому на хвіст. Судячи з того, як швидко їх бесіда стала бути схожою на продовження якоїсь давньої розмови, вони були старими приятелями.
- Свобода? Господи, та що це таке? - питав Одноокий і сміявся. - Це коли ти в сум'ятті і самотності бігаєш по всьому комбінату, в десятий або в який там вже раз ухилившися від ножа? Це і є свобода?
- Ти знову все підміняєш, - відповідав Самітник. - Це тільки пошуки свободи. Я ніколи не згоджуся з тією інфернальною картиною світу, в яку ти віриш. Напевно, це у тебе тому, що ти відчуваєш себе чужим в цьому всесвіті, створеному для нас.
- А щури вірять, що він створений для нас. Я це не до того, що я згоден з ними. Маєш рацію, звичайно, ти, але тільки не до кінця і не в найголовнішому. Ти говориш, що цей всесвіт створений для вас? Ні, він створений через вас, але не для вас. Розумієш?
Самітник опустив голову і якийсь час йшов мовчки.
- Гаразд, - сказав Одноокий. - Адже я попрощатися. Правда, думав, що ти з'явишся трохи пізніше, - але все-таки зустрілися. Завтра я йду.
- Куди?
- За межі всього, про що тільки можна говорити. Одна із старих нір вивела мене в порожню бетонну трубу, яка йде так далеко, що про це навіть важко подумати. Я зустрів там декількох щурів - вони говорять, що ця труба йде все глибше і глибше і там, далеко внизу, виводить в інший всесвіт, де живуть тільки самці богів в однаковому зеленому одязі. Вони здійснюють складні маніпуляції навкруги величезних ідолів, що стоять в гігантських шахтах.
Одноокий пригальмував.
- Звідси мені направо, - сказав він. - Так от, їжа там така - не розкажеш. А цей всесвіт міг би поміститися в одній тамтешній шахті. Слухай, а хочеш зі мною?
- Ні, - відповів Самітник, - вниз - це не наш шлях.
Здається, вперше за весь час розмови він пригадав про Шестипалого.
- Ну що ж, - сказав Одноокий, - тоді я хочу побажати тобі успіху на твоєму шляху, яким би він не був. Прощай.
Одноокий кивнув Шестипалому і зник в темноті так само миттєво, як раніше з'явився.
Залишок шляху Самітник і Шестипалий пройшли мовчки. Діставшися до ящиків, вони перетнули декілька гір стружки і нарешті досягли мети. Це була слабо осяяна світлом з під воріт Цеху номер один ямка в стружках, в якій лежала купа м'яких і довгих ганчірок. Поряд, біля стіни, підносилася величезна ребриста конструкція, про яку Самітник сказав, що колись вона випромінювала так багато тепла, що до неї було важко навіть наблизитися. Самітник був в помітно поганому настрої. Він копошився в ганчірках, влаштовуючись на ніч, і Шестипалий вирішив не приставати до нього з розмовами, тим більше що сам хотів спати. Як-небудь завернувшися в ганчірки, він забувся.
Розбудило його далеке скреготання, стукіт сталі по дереву і крики, повні такої невимовній безнадійності, що він відразу кинувся до Самітника.
- Що це?
- Твій світ проходить через рішучий етап, - відповів Самітник.
- ???
- Смерть прийшла, - просто сказав Самітник, відвернувся, натягнув на себе ганчірку і заснув.

(далі буде)
Нік3

ПовідомленняНаписане: 20 грудня 2007, 20:01 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

5

Прокинувшись, Самітник подивився на тремтячого в кутку заплаканого Шестипалого, гмикнув і став ритися в ганчірках. Скоро він дістав звідти штук десять однакових залізних предметів, схожих на обрізки товстої шестигранної труби.
- Дивися, - сказав він Шестипалому.
- Що це? - запитав той.
- Боги називають їх гайками.
Шестипалий збирався було запитати щось ще, але раптом махнув рукою і знову заревів.
- Та що з тобою? - запитав Самітник.
- Всі померли, - бурмотав Шестипалий, - всі-всі.
- Ну і що, - сказав Самітник. - Ти теж помреш. І вже запевняю тебе, що ти і вони будете мертвими однаково довго.
- Все одно жалко.
- Кого саме? Стареньку матір, чи що?
- Пам'ятаєш, як нас скидали із стіни? - запитав Шестипалий. - Всім веліли примружитися. А я помахав їм рукою, і тоді хтось помахав мені у відповідь. І ось коли я думаю, що він теж помер. І що разом з ним померло те, що примушувало його так поступити.
- Так, - сказав Самітник, - це дійсно дуже сумно.
І наступила тиша, порушувана тільки механічними звуками із-за зелених воріт, за які попливла батьківщина Шестипалого.
- Слухай, - запитав, наплакавшись, Шестипалий, - а що буває після смерті?
- Важко сказати, - відповів Самітник. - У мене було безліч бачень із цього приводу, але я не знаю, наскільки на них можна покластися.
- Розкажи, га?
- Після смерті нас, як правило, ввергають в пекло. Я налічив не менше п'ятдесяти різновидів того, що там відбувається. Іноді мертвих розтинають на частини і смажать на величезних сковородах. Іноді запікають цілком в залізних кімнатах з скляними дверима, де палає синє полум'я або випромінюють жар дочиста розжарені металеві стовпи. Іноді нас варять в гігантських різнокольорових каструлях. А іноді, навпаки, заморожують в шматок льоду. Загалом, мало утішливого.
- А хто це робить, га?
- Як хто? Боги.
- Навіщо їм це?
- Бачиш, ми є їх їжею.
Шестипалий здригнувся, а потім уважно подивився на свої тремтячі коліна.
- Якнайбільше вони люблять саме ноги, - відмітив Самітник. - Ну і руки теж. Саме про руки я з тобою і збираюся поговорити. Підніми їх.
Шестипалий витягнув перед собою руки - тонкі, безсилі, вони виглядали досить жалюгідно.
- Колись вони служили нам для польоту, - сказав Самітник, - але потім все змінилося.
- А що таке політ?
- Точно цього не знає ніхто. Єдине, що відоме, - це те, що треба мати сильні руки. Набагато сильніші, ніж у тебе або навіть у мене. Тому я хочу навчити тебе одній вправі. Візьми дві гайки.
Шестипалий насилу підтяг два важкенні предмети до ніг Самітника.
- Ось так. Тепер просунь кінці рук в отвори.
Шестипалий зробив і це.
- А зараз піднімай і опускай руки вгору вниз. Ось так.
Через хвилину Шестипалий втомився до такого ступеня, що не міг зробити більше жодного маху, як не старався.
- Все, - сказав він, опустив руки, і гайки повалилися на підлогу.
- Тепер подивися, як роблю я, - сказав Самітник і надів на кожну руку по п'ять гайок. Декілька хвилин він протримав руки розведеними в сторони і, здавалося, абсолютно не втомився. - Ну як?
- Здорово, - видихнув Шестипалий. - А чому ти тримаєш їх нерухомо?
- З якогось моменту в цій вправі з'являється одна трудність. Потім ти зрозумієш, що я маю на увазі, - відповів Самітник.
- А ти упевнений, що так можна навчитися літати?
- Ні. Не упевнений. Навпаки, я підозрюю, що це даремне заняття.
- А навіщо тоді воно потрібне? Якщо ти сам знаєш, що це даремно?
- Як тобі сказати. Тому що, окрім цього, я знаю ще багато інших речей, і одна з них ось яка - якщо ти опинився в темноті і бачиш хоча б самий слабкий промінь світла, ти повинен йти до нього, замість того щоб міркувати, має сенс це робити чи ні. Може, це дійсно не має сенсу. Але просто сидіти в темноті не має сенсу у будь-якому випадку. Розумієш, в чому різниця?
Шестипалий промовчав.
- Ми живі до тих пір, поки у нас є надія, - сказав Самітник. - А якщо ти її втратив, у жодному випадку не дозволяй собі здогадатися про це. І тоді щось може змінитися. Але всерйоз сподіватися на це у жодному випадку не треба.
Шестипалий відчув деяке роздратування.
- Все це чудово, - сказав він, - але що це значить реально?
- Реально для тебе це значить, що ти щодня займатимешся з цими гайками, поки не робитимеш так само, як я.
- Невже немає якого-небудь іншого заняття? - запитав Шестипалий.
- Є, - відповів Самітник. - Можна готуватися до рішучого етапу. Але цим тобі доведеться зайнятися одному.

(далі буде)
Нік3

ПовідомленняНаписане: 21 грудня 2007, 21:26 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

6

- Слухай, Самітнику, ти все знаєш - що таке любов?
- Цікаво, де ти почув це слово? - запитав Самітник.
- Та коли мене виганяли з соціуму, хтось запитав, чи люблю я що встановлене. Я сказав, що не знаю.
- Зрозуміло. Я тобі навряд чи поясню. Це можна тільки на прикладі. Ось уяви собі, що ти впав у воду і тонеш. Уявив?
- Угу.
- А зараз уяви, що ти на секунду висунув голову, побачив світло, ковтнув повітря і щось торкнулося твоїх рук. І ти за це схопився і тримаєшся. Так от, якщо вважати, що все життя тонеш - а так це і є, - то любов - це те, що допомагає тобі утримувати голову над водою.
- Це ти про любов до того, що встановлене?
- Не важливо. Хоча, загалом, те, що встановлене, можна любити і під водою. Що завгодно. Яка різниця, за що хапатися, - лише б це витримало. Гірше всього, якщо це хтось інший, - він, бачиш, завжди може відсмикнути руку. А якщо сказати коротко, любов - це те, із-за чого кожний знаходиться там, де він знаходиться. Виключаючи, мабуть, мертвих. Хоча.
- По моєму, я ніколи нічого не любив, - перебив Шестипалий.
- Ні, з тобою це теж траплялося. Пам'ятаєш, як ти проревів півдня, думаючи про те, хто помахав тобі у відповідь, коли нас скидали із стіни? Ось це і була любов. Ти ж не знаєш, чому він це зробив. Може, він вважав, що знущається над тобою куди тонше інших. Мені особисто здається, що так воно і було. Отже ти поводився дуже безглуздо, але абсолютно правильно. Любов додає значення тому, що ми робимо, хоча насправді цього значення немає.
- Отже, любов нас одурює? Це щось на зразок сну?
- Ні. Любов - це щось на зразок любові, а сон - це сон. Все, що ти робиш, ти робиш тільки із-за любові. Інакше ти просто сидів би на землі і вив від жаху. Або огиди.
- Але ж багато хто робить те, що роблять, зовсім не із-за любові.
- Кинь. Вони нічого не роблять.
- А ти що небудь любиш, Самітнику?
- Люблю.
- А що?
- Не знаю. Щось таке, що іноді приходить до мене. Іноді це яка-небудь думка, іноді гайки, іноді сни. Головне, що я завжди це впізнаю, який би вигляд воно не приймало, і зустрічаю його тим кращим, що в мені є.
- Чим?
- Тим, що стаю спокійний.
- А всю решту часу ти турбуєшся?
- Ні. Я завжди спокійний. Просто це краще, що в мені є, і, коли те, що я люблю, приходить до мене, я зустрічаю його своїм спокоєм.
- А як ти думаєш, що краще в мені?
- В тобі? Мабуть, це коли ти мовчиш де-небудь в кутку і тебе не видно.
- Правда?
- Не знаю. Якщо серйозно, ти можеш взнати, що краще в тобі, по тому, чим ти зустрічаєш те, що полюбив. Що ти відчував, думаючи про те, хто помахав тобі рукою?
- Печаль.
- Ну ось, значить, краще в тобі - твоя печаль, і ти завжди зустрічатимеш нею те, що любиш.
Самітник озирнувся і до чогось прислухався.
- Хочеш на богів подивитися? - несподівано запитав він.
- Тільки, будь ласка, не зараз, - перелякано відповів Шестипалий.
- Не бійся. Вони тупі і зовсім не страшні. Ну дивися ж, он вони.
По проходу мимо конвейєра швидко йшли дві величезні істоти - вони були такі великі, що їх голови втрачалися в напівтемряві десь під стелею. За ними крокувала ще одна схожа істота, тільки нижча і потовща, - вона несла в руці посудину у вигляді зрізаного конуса, обернутого вузькою частиною до землі. Двоє перших зупинилися недалеко від того місця, де сиділи Самітник з Шестипалим, і стали видавати низькі гуркочучі звуки ("говорять", - здогадався Шестипалий), а третя істота підійшла до стіни, поставила посудину на підлогу, умочила туди жердину з щетиною на кінці і провела по брудно-сірій стіні свіжу брудно-сіру лінію. Запахло чимось дивним.
- Слухай, - ледве чутно прошепотів Шестипалий, - а ти говорив, що знаєш їх мову. Що вони говорять?
- Ці двоє? Зараз. Перший говорить: "я вижирати хочу". А другий говорить: "ти більше до Дуньки не підходь".
- А що таке Дунька?
- Область світу така.
- А. А що перший хоче вижирати?
- Дуньку, напевно, - подумавши, відповів Самітник.
- А як він вижиратиме область світу?
- На те вони і боги.
- А ця, товста, що вона говорить?
- Вона не говорить, а співає. Про те, що після смерті хоче стати вербою. Моя улюблена божественна пісня, до речі. Шкода тільки, я не знаю, що таке верба.
- А хіба боги вмирають?
- Ще б пак. Це їх основне заняття.
Двоє пішли далі. "Яка велич!" - приголомшений подумав Шестипалий. Важкі кроки богів і їх низькі голоси стихли; наступила тиша. Протяг крутив пил над кахляними плитами підлоги, і Шестипалому здавалося, що він дивиться з неймовірно високої гори на дивну кам'яну пустелю, над якою мільйони років відбувається одне і те ж, що розкидалася внизу: мчить вітер і в ньому летять залишки чиїхось життів, що виглядають здалеку соломинками, папірцями, трісками або ще якось. "Коли небудь, - думав Шестипалий, - хтось інший дивитиметься звідси вниз і подумає про мене, не знаючи сам, що думає про мене. Так само, як я зараз думаю про когось, хто відчував те ж саме, що я, тільки Бог знає коли. В кожному дні є точка, яка скріпляє його з минулим і майбутнім. До чого ж сумний цей світ."
- Але в ньому є щось таке, що виправдовує найсумніше життя, - сказав раптом Самітник.
"Стати б після сме-е-е-рті-і вербою", - протяжно і тихо співала товста богиня біля відра з фарбою; Шестипалий, поклавши голову на лікоть, відчував печаль, а Самітник був абсолютно спокійний і дивився в пустку, немов поверх тисяч невидимих голів.
Нік3

ПовідомленняНаписане: 23 грудня 2007, 17:23 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

7

За той час, поки Шестипалий займався з гайками, цілі десять світів пішли в Цех номер один. Щось скрипіло і постукувало за зеленими воротами, щось відбувалося там, і Шестипалий, тільки подумавши про це, покривався холодним потом і починав трястися - але саме це і додавало йому сили. Його руки помітно подовжилися і посилилися - тепер вони були такими ж, як у Самітника. Але поки це ні до чого не привело. Єдине, що знав Самітник, - це те, що політ здійснюється за допомогою рук, а що він таке, було неясно. Самітник вважав, що це особливий спосіб миттєвого переміщення в просторі, при якому потрібно уявити собі те місце, куди хочеш потрапити, а потім дати рукам уявну команду перенести туди все тіло. Цілі дні він проводив в спогляданні, намагаючись перенестися хоч на декілька кроків, але нічого не виходило.
- Напевно, - говорив він Шестипалому, - наші руки ще недостатньо сильні. Треба продовжувати.
Одного разу, коли Самітник і Шестипалий, сидячи в купі ганчірок між ящиками, вдивлялися в суть речей, трапилася украй неприємна подія. Навколо стало трохи темніше, і, коли Шестипалий розплющив очі, перед ним маячило величезне неголене обличчя якогось бога.
- Бач, куди забралися, - сказало воно, а потім величезні брудні руки схопили Самітника і Шестипалого, витягнули із-за ящиків, з неймовірною швидкістю перенесли через величезний простір і кинули в один з світів, вже не дуже далеких від Цеху номер один. Спочатку Самітник і Шестипалий віднеслися до цього спокійно і навіть з деякою іронією - вони влаштувалися біля Стіни Світу і прийнялися готувати собі притулки душі, - але бог раптом повернувся, витягнув Шестипалого, подивився на нього уважно, здивовано чмокнув губами, а потім обмотав йому ногу шматком липкої синьої стрічки і кинув його назад. Через декілька хвилин підійшло відразу декілька богів - вони дістали Шестипалого і прийнялися його розглядати по черзі, видаючи вигуки захоплення.
- Не подобається мені це, - сказав Самітник, коли боги нарешті повернули Шестипалого на місце і пішли, - погана справа.
- По моєму, теж, - відповів переляканий Шестипалий. - Може, краще зняти цю погань?
І він показав на синю стрічку, обмотану навкруги його ноги.
- Краще поки не знімай, - сказав Самітник.
Якийсь час вони похмуро мовчали, а потім Шестипалий сказав:
- Це все через шість пальців. Ну втечемо ми звідси - але ж вони нас тепер шукати будуть. Про ящики вони знають. А де небудь ще можна сховатися?
Самітник спохмурнів ще більше, а замість відповіді запропонував сходити в тутешній соціум, щоб розвіятися.
Але виявилося, що з боку далекої годівниці-напувалки до них вже рухається ціла депутація. Судячи з того, що, не дійшовши кроків двадцять до Самітника і Шестипалого, ті що йшли їм назустріч повалилися додолу і далі стали рухатися повзучи, у них були серйозні наміри. Самітник велів Шестипалому відійти назад і пішов з'ясувати, в чому справа. Повернувшись, він сказав:
- Такого я дійсно ніколи не бачив. Вони, мабуть, дуже побожні. В усякому разі, вони бачили, як ти спілкуєшся з богами, і тепер вважають тебе месією, а мене - твоїм учнем або чимось на зразок цього.
- Ну і що тепер буде? Чого вони хочуть?
- Кличуть до себе. Говорять, якась дорога випрямлена, щось увито і так далі. І головне, все як в книгах. Я нічого не зрозумів, але, думаю, піти варто.
- Пішли, - байдуже знизав плечима Шестипалий. Його мучили похмурі передчуття.
По дорозі було зроблено декілька нав'язливих спроб понести Самітника на руках, і цього насилу вдалося уникнути. До Шестипалого ніхто не смів не те що наблизитися, а навіть підняти на нього погляд, і він йшов в центрі великого пустого круга.
Після прибуття Шестипалого посадили на високу гору соломи, а Самітник залишився біля її підніжжя і занурився в бесіду з тутешніми духовними авторитетами, яких було близько двадцяти, - їх було легко взнати по роздутих товстих мордах. Потім він поблагословив їх і поліз на гору до Шестипалого, у якого було так погано на душі, що він навіть не відповів на ритуальний уклін Самітника, що, втім, виглядало для всіх інших цілком природним.
З'ясувалося, що всі вже давно чекали приходу месії, тому що наближався рішучий етап, що називався тут Страшним Супом, з чого було ясно, що у тутешніх мешканців бували серйозні прозріння, вже давно хвилював народний розум, а духовні авторитети настільки роз'їлися і обледащіли, що на всі звернені до них питання відповідали коротким кивком у напрямі неба. Отже поява Шестипалого з учнем виявилася дуже до речі.
- Чекають проповіді, - повідомив Самітник.
- Ну так наплети їм що небудь, - буркнув Шестипалий. - Адже я дурень-дурнем, сам знаєш.
На слові "дурень" голос у нього затремтів, і було взагалі видно, що він ось ось заплаче.
- Вони мене з'їдять, ці боги, - сказав він. - Я відчуваю.
- Ну-ну. Заспокойся, - сказав Самітник, обернувся до натовпу біля гори і прийняв молитовну позу: задер догори голову і здійняв руки. - Ей, ви! - закричав він. - Скоро всі в пекло підете. Вас там зажарять, а найгрішніших перед цим замаринують в оцті.
Над соціумом промайнуло зітхання жаху.
- Я ж, по волі богів і їх посланця, мого пана, хочу навчити вас, як врятуватися. Для цього треба перемогти гріх. А ви хоч знаєте, що таке гріх?
Відповіддю було мовчання.
- Гріх - це надмірна вага. Гріховна ваша плоть, бо саме через неї вас вражають боги. Подумайте, що наближає рі... Страшний Суп? Так саме те, що ви обростаєте жиром. Бо худі врятуються, а товсті ні. Істинно так: жоден кістлявий і синій не буде увергнутий в полум'я, а товсті і рожеві будуть там всі. Але ті, хто буде відтепер і до Страшного Супу постити, знайдуть друге життя. Їй, Господи! А зараз встаньте і більше не грішіть.
Але ніхто не встав - всі лежали на землі і мовчки дивилися - хто на розмахуючого руками Самітника, хто в глибину неба. Багато хто плакав. Мабуть, мова Самітника не сподобалася тільки первосвященикам.
- Навіщо ти так, - шепнув Шестипалий, коли Самітник опустився на солому, - вони ж тобі вірять.
- А я що, брешу? - відповів Самітник. - Якщо вони сильно схуднуть, їх відправлять на другий цикл відгодівлі. А потім, може, і на третій. Та Бог з ними, давай краще думати про справи.
Нік3

ПовідомленняНаписане: 24 грудня 2007, 19:09 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

8

Самітник часто говорив з народом, навчаючи, як надавати собі найбільш неапетитний вигляд, а Шестипалий велику частину часу сидів на своїй солом'яній горі і роздумував про природу польоту. Він майже не брав участь в бесідах з народом і лише іноді неуважно благословляв підповзаючих до нього мирян. Колишні первосвященики, які абсолютно не збиралися худнути, дивилися на нього з ненавистю, але нічого не могли поробити, тому що все нові і нові боги підходили до світу, витягували Шестипалого, роздивлялися його і показували один одному. Одного раз серед них виявився навіть супроводжуваний великою свитою обрезклий сивий старий, до якого решта богів відносилася з великою пошаною. Старий узяв його на руки, і Шестипалий злобно напаскудив йому прямо на холодну тремтячу долоню, після чого був досить грубо вкинутий на місце.
А ночами, коли всі засинали, вони із Самітником продовжували відчайдушно тренувати свої руки - чим менше вони вірили в те, що це до чого-небудь приведе, тим більше прикладали зусиль. Руки у них виросли до такого ступеня, що займатися із залізяками, на які Самітник розібрав годівницю-напувалку (в соціумі всі постили і виглядали вже майже прозорими), більше не було ніякої можливості, - було варто трохи змахнути руками, як ноги відривалися від землі, і доводилося припиняти вправу. Це було тією самою складністю, про яку Самітник свого часу попереджав Шестипалого, але її вдалося обійти - Самітник знав, як укріплювати м'язи статичними вправами, і навчив цьому Шестипалого. Зелені ворота вже виднілися за Стіною Світу, і, за підрахунками Самітника, до Страшного Супу залишився всього десяток затьмарень. Боги не особливо лякали Шестипалого - він встиг звикнути до їх постійної уваги і сприймав її з гидливою покірністю. Його душевний стан прийшов в норму, і він, щоб хоч якось розважитися, почав виступати з малозрозумілими темними проповідями, які буквально приголомшували паству. Одного разу він пригадав розповідь Одноокого про підземний всесвіт і в пориві натхнення описав приготування супу для ста шістдесяти демонів в зеленому одязі в таких найдрібніших подробицях, що під кінець не тільки сам перелякався до одуру, але і сильно налякав Самітника, який на початку його мови тільки гмикав. Багато хто з пастви завчив цю проповідь напам'ять, і вона одержала назву "Околепсиса Синьої Стрічки" - таке було сакральне ім'я Шестипалого. Після цього навіть колишні первосвященики кинули їсти і цілими годинами бігали навколо напіврозібраної годівниці-напувалки, прагнучи позбутися жиру.
Оскільки і Самітник і Шестипалий їли кожний за двох, Самітнику довелося скласти спеціальний догмат про непогрішимість, який швидко зупинив різні розмови пошепки.
Але якщо Шестипалий після пережитого потрясіння швидко увійшов до норми, то із Самітником почало творитися щось недобре. Здавалося, депресія Шестипалого перейшла до нього, і з кожним часом він ставав все замкнутішим.
Одного разу він сказав Шестипалому:
- Знаєш, якщо у нас нічого не вийде, я поїду разом зі всіма в Цех номер один.
Шестипалий відкрив було рот, але Самітник зупинив його:
- А оскільки у нас напевно нічого не вийде, це можна вважати вирішеним.
Шестипалий раптом зрозумів: те, що він тільки що збирався сказати, було абсолютно зайвим. Він не міг змінити чужого рішення, а міг тільки виразити свою прихильність до Самітника - що б він не сказав, значення було б саме таким. Раніше він напевно не утримався б від непотрібного базікання, але останнім часом щось в ньому змінилося. І у відповідь він просто кивнув головою, відійшов убік і занурився в роздуми. Незабаром він повернувся і сказав:
- Я теж поїду разом з тобою.
- Ні, - сказав Самітник, - ти у жодному випадку не повинен цього робити. Ти тепер знаєш майже все, що знаю я. І ти обов'язково повинен залишитися жити і знайти собі учня. Можливо, хоча б він наблизиться до уміння літати.
- Ти хочеш, щоб я залишився один? - роздратовано запитав Шестипалий. - З цим бидлом?
І він показав на паству, що розтягнулася на землі при початку бесіди пророків: однакові тремтячі виснажені тіла закривали собою майже весь видимий простір.
- Вони не бидло, - сказав Самітник, - вони більше схожі на дітей.
- На розумово відсталих дітей, - додав Шестипалий. - До того ж з масою природжених вад.
Самітник з усмішкою подивився на його ноги.
- Цікаво, а ти пам'ятаєш, яким був ти сам до нашої зустрічі?
Шестипалий задумався і зніяковів.
- Ні, - нарешті сказав він, - не пам'ятаю. Чесне слово, не пам'ятаю.
- Гаразд, - сказав Самітник, - поступай як знаєш.
На цьому розмова припинилася.
Дні, що залишилися до кінця, летіли швидко. Одного разу вранці, коли паства ще тільки продирала очі, Самітник і Шестипалий помітили, що зелені ворота, що ще вчора здавалися такими далекими, нависають над самою Стіною Світу. Вони переглянулися, і Самітник сказав:
- Сьогодні ми зробимо нашу останню спробу. Останню тому, що завтра її вже нікому буде робити. Зараз ми відправимося до Стіни Світу, щоб нам не заважав цей гомін, а звідти спробуємо перенестися на купол годівниці-напувалки. Якщо нам це не вдасться, тоді попрощаємося зі світом.
- Як це робиться? - по звичці запитав Шестипалий.
Самітник із здивуванням подивився на нього.
- Звідки я знаю, як це робиться, - сказав він.
Всім було сказано, що пророки йдуть спілкуватися з богами. Швидко Самітник і Шестипалий були вже біля Стіни Світу, де всілися, притулившися до неї спиною.
- Пам'ятай, - сказав Самітник, - треба уявити собі, що ти вже там, і тоді...
Шестипалий закрив очі, зосередив всю свою увагу на руках і став думати про гумовий шланг, що підходив до даху годівниці-напувалки. Поступово він увійшов до трансу, і у нього з'явилося чітке відчуття, що цей шланг знаходиться зовсім поряд з ним - на відстані витягнутої руки. Раніше Шестипалий поспішав розплющити очі, і завжди виявлялося, що він сидить там же, де сидів. Але сьогодні він вирішив спробувати щось нове. "якщо поволі зводити руки, - подумав він, - так, щоб шланг виявився між ними, що тоді?" Обережно, прагнучи зберегти досягнуту упевненість, що шланг зовсім поряд, він став зближувати руки. І коли вони, зійшовшися в місці, де перед цим була пустка, торкнулися шланга, він не витримав і щосили залементував:
- Є! - і розплющив очі.
- Тихіше, дурню, - сказав Самітник, що стояв перед ним, чию ногу він стискав. - Дивися.
Шестипалий схопився на ноги і обернувся. Ворота Цеху номер один були розкриті, і їх стулки поволі пропливали з боків і зверху.
- Ось і приїхали, - сказав Самітник. - Пішли назад.
По дорозі назад вони не сказали ні слова. Стрічка транспортера рухалася з тією ж швидкістю, з якою йшли Самітник і Шестипалий, тільки в іншу сторону, і тому всю дорогу вхід в Цех номер один був там, де вони знаходилися. А коли вони дійшли до своїх почесних місць біля годівниці-напувалки, вхід накрив їх і поплив далі.
Самітник покликав до себе когось з пастви.
- Слухай, - сказав він. - Тільки спокійно! Йди і скажи іншим, що наступив Страшний Суп. Бачиш, як потемніло небо?
- А що тепер робити? - запитав той з надією.
- Всім сісти на землю і зробити ось так, - сказав Самітник і закрив руками очі. - І не підглядати, інакше ми ні за що не ручаємося. І щоб тихо.
Спершу все-таки піднявся гомін. Але він швидко втих - всі всілися на землю і зробили так, як велів Самітник.
- Ну що, - сказав Шестипалий, - давай прощатися зі світом?
- Давай, - відповів Самітник, - ти перший.
Шестипалий встав, озирнувся на всі боки, зітхнув і сів на місце.
- Все? - запитав Самітник.
Шестипалий кивнув.
- Тепер я, - підіймаючись сказав Самітник, задер голову і закричав щосили: - Світ! Прощай!
Нік3

ПовідомленняНаписане: 25 грудня 2007, 20:41 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

9

- Бач, розкудкудакався, - сказав громовий голос. - Який? Цей, що квокче, чи що?
- Ні, - відповів інший голос. - Поряд.
Над Стіною Світу виникло дві величезні особи. Це були боги.
- Ну і погань, - скрушно відмітила перша особа. - Що з ними робити, незрозуміло. Вони ж напівдохлі всі.
Над світом промайнула величезна рука в білому, заляпаному кров'ю і прилиплим пухом рукаві і торкнула годівницю-напувалку.
- Семен, матір твою, ти куди дивишся? У них же годівниця зламана!
- Ціла, - відповів бас. - Я на початку місяця все перевіряв. Ну що, забиватимемо?
- Ні, не будемо. Давай включай конвейєр, підганяй інший контейнер, а тут - щоб завтра годівницю полагодив. Як вони не поперездихали тільки.
- Гаразд.
- А щодо цього, у якого шість пальців, - тобі обидві лапки рубати?
- Давай обидві.
- Я одну собі хотів.
Самітник обернувся до уважно слухаючого, але майже нічого не розуміючого Шестипалого.
- Слухай, - прошепотів він, - здається, вони хочуть...
Але у цей момент величезна біла рука знову кинулася по небу і згребла Шестипалого.
Шестипалий не розібрав, що хотів сказати Самітник. Долоня обхватила його, відірвала від землі, потім перед ним промайнули величезні груди з авторучкою, що стирчала з кишені, комір сорочки і, нарешті, пара величезних опуклих очей, які втупилися на нього впритул.
- Бач, крила які. Як у орла! - сказав небувалих розмірів рот, за яким жовтіли горбисті зуби.
Шестипалий давно звик знаходитися в руках у богів. Але зараз від долонь, які його тримали, виходила якась дивна, лякаюча вібрація. З розмови він зрозумів тільки, що йдеться не то про його руки, не то про ноги, а потім звідкись знизу долетів божевільний крик Самітника:
- Шестипалий! Тікай! Клюй його прямо в морду!
Перший раз за весь час їх знайомства в голосі Самітника звучав відчай. І Шестипалий злякався, до такого ступеня злякався, що всі його дії придбали сомнабулічну безпомилковість, - він щосили клюнув вилуплене на нього око і відразу став з неймовірною швидкістю бити по пітній морді бога руками з обох боків.
Пролунав рев такої сили, що Шестипалий сприйняв його не як звук, а як тиск на всю поверхню свого тіла. Долоні бога розтиснулись, а в наступний момент Шестипалий помітив, що знаходиться під стелею і, ні на що не спираючись, висить в повітрі. Спочатку він не зрозумів, в чому справа, а потім побачив, що за інерцією продовжує махати руками і саме вони утримують його в пустоті. Звідси було видно, що є Цехом номер один: це була обгороджена з двох сторін ділянка конвейєра, біля якого стояв довгий, в червоних і коричневих плямах дерев'яний стіл, усипаний пухом і пір'ям, і лежали стопки прозорих пакетів. Світ, де залишився Самітник, виглядав просто великим прямокутним контейнером, заповненою безліччю нерухомих крихітних тіл. Шестипалий не бачив Самітника, але був упевнений, що той бачить його.
- Ей, - закричав він, кругами літаючи під самою стелею, - Самітнику! Давай сюди! Махай руками якомога швидше!
Внизу, в контейнері, щось замигтіло і, швидко зростаючи в розмірах, стало наближатися - і ось Самітник опинився поряд. Він зробив декілька кругів вслід за Шестипалим, а потім закричав:
- Сідаємо он туди!
Коли Шестипалий підлетів до квадратної плями каламутного білястого світла, перетнутої вузьким хрестом, Самітник вже сидів на підвіконні.
- Стіна, - сказав він, коли Шестипалий приземлився поряд, - стіна, що світиться.
Самітник був зовні спокійний, але Шестипалий добре знав його і бачив, що той трохи не в собі від того, що відбувається. З Шестипалим відбувалося те ж саме. І раптом його осяяло.
- Слухай, - закричав він, - так це ж і є політ! Ми літали!
Самітник кивнув головою.
- Я вже зрозумів, - сказав він. - Істина настільки проста, що за неї навіть образливо.
Тим часом безладне мигтіння фігур внизу дещо заспокоїлося, і було видно, що двоє в білих халатах утримують третього, затискаючого обличчя рукою.
- Сука! Він мені око вибив! Сука! - кричав цей третій.
- Що таке сука? - запитав Шестипалий.
- Це спосіб звернення до однієї із стихій, - відповів Самітник. - Власного значення це слово не має.
- А до якої стихії він звертається? - запитав Шестипалий.
- Зараз побачимо, - сказав Самітник.
Поки Самітник вимовляв ці слова, бог вирвався з утримуючих його рук, кинувся до стіни, зірвав червоний балон вогнегасника і метнув його в сидячих на підвіконні - він зробив це так швидко, що ніхто не зумів йому перешкодити, а Самітник з Шестипалим ледве встигли злетіти в різні боки.
Пролунав дзвін і гуркіт. Вогнегасник, пробивши вікно, зник, і в приміщення увірвалася хвиля свіжого повітря - тільки після цього стало зрозуміло, як там смерділо. Зробилося неправдоподібно ясно.
- Летимо! - заволав Самітник, втративши раптом всю свою незворушність. - Швидко! Вперед!
І, відлетівши подалі від вікна, він розігнався, склав крила і зник в промені жовтого гарячого світла, що бив з діри у фарбованому склі, звідки дув вітер і доносилися нові, незнайомі звуки.
Шестипалий, розганяючись, понісся по кругу. Останній раз внизу промайнув восьмикутний контейнер, залитий кров'ю стіл і розмахуючі руками боги - склавши крила, він із свистом промайнув крізь діру.
Спочатку він на секунду осліпнув - було таке яскраве світло. Потім його очі звикли, і він побачив попереду і вгорі круг жовто білого вогню такої яскравості, що дивитися на нього навіть краєм ока було неможливо. Ще вище виднілася темна крапка - це був Самітник. Він розвертався, щоб Шестипалий міг його наздогнати, і скоро вони вже летіли поряд.
Шестипалий озирнувся - далеко внизу залишилася величезна і потворна сіра будівля, на якій було всього декілька зафарбованих масляною фарбою вікон. Одне з них було розбите. Все навколо було таких чистих і яскравих кольорів, що Шестипалий, щоб не збожеволіти, став дивитися вгору.
Летіти було дивно легко - сил на це йшло не більше, ніж на ходьбу. Вони підіймалися вище і вище, і скоро все внизу стало просто різнокольоровими квадратиками і плямами.
Шестипалий повернув голову до Самітника.
- Куди? - прокричав він.
- На південь, - коротко відповів Самітник.
- А що це? - запитав Шестипалий.
- Не знаю, - відповів Самітник, - але це онде.
І він махнув крилом у бік величезного виблискуючого круга, що тільки за кольором нагадував те, що вони колись називали світилами.

Кінець
БАРАБАС

ПовідомленняНаписане: 08 лютого 2008, 14:46 Переглянути профілі учасників          Відповісти цитуючи     Догори

Нік3 - молодець !

ПовідомленняНаписане: 08 лютого 2008, 19:25 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Дякую!
Даний літературний твір справив на мене неабияке враження. Хоча важко навіть сказати чому.
Мабуть тому, що і в Шестипалому і в Самітнику я бачу самого себе. Бачу себе також і в соціумі.
Мені було б цікаво послухати коментарі до цього твору. Цікаво, як сприймають його інші.
Нік3

ПовідомленняНаписане: 08 лютого 2008, 19:41 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Особливо симпатичний мені Шестипалий.
Процесс

ПовідомленняНаписане: 03 травня 2008, 23:25 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Шановний Нік 3.
Дуже радий вашому перекладу Самітника та Шестипалого.
Цей твір є моїм найулюбленішим з творів Пєлєвіна.
Для мене цей твір є найкращою ілюстрацією Справжньої Реальності.
Дуже хотілося б почути коментарі тих, хто прочитав його.

З Повагою,...
Процесс

ПовідомленняНаписане: 08 липня 2008, 23:02 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Хто дасть відповдь на запитання:
яку духовну традицію описує В.Пєлєвін у цьому творі?

З Повагою,...
Нік3

ПовідомленняНаписане: 09 липня 2008, 13:56 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Яку?

Нова тема Відповісти

ВО "Свобода"
Олег Тягнибок - голова партії
Всеукраїнське об'єднання "Свобода"
http://www.tyahnybok.info

Виступає за:
захист прав українців
шану національних героїв та святинь
поширення української мови
тверду проукраїнську політику

ВО "Свобода"