•  Офіційний форум ВО "Свобода"  •  Початок  •  Зареєструватись  •  Пошук  •  Вхід

Літературні твори: свої і не тільки...

Автор Повідомлення
Нік3

ПовідомленняНаписане: 15 березня 2010, 20:28 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Фазіль Іскандер

Кролики і удави

Філософська казка

(продовження)

На наступний ранок життя кроликів продовжувалося по старому. Частина з них пішла пастися в пампаси, частина віддала перевагу тінистим джунглям, а деякі відправилися на городи тубільців.
Той Що Задумався з ранку сидів на зеленому горбику, де він і раніше обдумував свої спостереження над удавами. Тепер до роздумів про удавів додалися тривожні думи про свого ж брата кролика.
З цього горбика відкривався чудовий вигляд на пампу, на вигин річки, що широко розлилася внизу і тому названої мешканцями джунглів Жаб'ячим Бродом.
Той Що Зажадав з ранку пасся на схилі зеленого горбика, час від часу поглядаючи на Того Що Задумався і стараючись здалека по його позі визначити, прийшло йому в голову що небудь нове або ще ні. Через деякий час розумова цікавість перемогла його апетит, і він, злегка недоснідавши, підійнявся на зелений горбик.
В цей час в обширній їдальні королівського палацу йшов рясний сніданок з нагоди вчорашньої перемоги. Всі Допущені до Столу, природно, сиділи за столом. Король був у хорошому настрої, за сніданком він багато жартував і раз у раз підіймав високий бамбуковий келих, наповнений кокосовою брагою, після чого Допущені швидко наповнювали свої келихи і випивали разом з своїм Королем цей веселий бадьорячий напій.
Цікаво відзначити, що серед Допущених до Столу сиділи декілька охоронців. Під виглядом Допущених до Столу вони стежили за розмовами Допущених до Столу, щоб вчасно знайти сліди змови або просто відхилень від королівської лінії, які згодом могли б привести до змови.
Але оскільки вони, хоча і сиділи під виглядом Допущених, насправді не були Допущеними, їм по інструкції належало менше налягати на особливо цінні продукти, якими вважалися капуста, горох і квасоля. Але оскільки Допущені до Столу знали, що серед них є охоронці, що сидять під виглядом Допущених, а також знали, що охоронцям не належить їсти по нормі Допущених, вони стежили за тим, як їдять решту Допущених, і в той же час самі прагнули їсти якомога більше, щоб їх не прийняли, як мовиться в кролячому просторіччі, за шпигунів. Але оскільки ті, кого в кролячому просторіччі іменували шпигунами, знали, що, якщо вони скромничатимуть за столом, інші вгадають їх істинні застільні функції, вони, прагнучи замаскуватися, їли якомога більше, що відповідало їх особистим схильностям.
Таким чином виходило, що за королівським столом всі їли з величезним патріотичним апетитом.
Цього разу серед Допущених не було кролика, що посідав посаду Старого Мудрого Кролика. Його вчорашні коливання, зрозуміло, не залишилися непоміченими Королем. На його місці тепер сидів Меткий, який запропонував перейменувати Старого Мудрого Кролика в Стармуда, що було зустрінуто веселим схваленням. Король із цього приводу розказав декілька анекдотів з життя Стармуда.
В розпал сніданку до їдальні увійшов, колупаючись в своїх роз'їдених часом зубах, той, над яким зараз всі сміялися і який ще вчора вважався першим королівським радником. Виявляється, тепер він снідав на кухні. Якраз в цей час Король жартівливо запропонував поставити свого колишнього мудреця під покровом морквяного дуба і дочекатися, коли на його голову впаде морквяний жолудь, щоб подивитися, одержить він тепер струс мозку чи ні. Всі Допущені, сміючись королівському жарту, запевняли, що тепер там нічого стрясати.
- Я знаю, - сказав той, що ввійшов, - за що мене пересадили на кухню, але я не знаю, чому мені подали не дуже свіжі овочі.
- Як, як? - перепитав Король, підморгуючи сидячим за столом. - Тобі подали не дуже свіжі овочі?
Допущені до Столу стали заходжуватися в реготі. При цьому багато хто з них падав на стіл з тією ніжною довірливістю, з якою закохані при подібних обставинах падають на груди своїх коханих, нерідко поєднуючи цей рух з швидкоплинною ласкою. В даному випадку вони, падаючи на стіл, ненавмисно прихоплювали ротом лист капусти або стручок свіжого гороху, що, по видимому, співпадає по значенню з швидкоплинною ласкою закоханих.
- Присягаюся морквяним дубом, що зробив мене мудрецем, - сказав той, що ввійшов, - я обмовився. Але ж я ж потім виправив помилку?
- Ще б, - відповідав Король, усміхаючись, - інакше ти снідав би не на кухні, а де небудь подалі. Ну добре, сідай, я добрий. Іншим разом знатимеш, хто забезпечує вітамінами твій не дуже кмітливий мозок.
Таким чином, під гарний настрій Старий Мудрий Кролик був повернений до столу. Правда, Король залишив за ним жартівливу кличку Стармуд, що, з одного боку, вносило в його посаду деяку блазеньську двозначність, а з другого боку, ще більше наближало Меткого до королівського сімейства.
Приблизно з місяць Меткий жив в числі Допущених до Столу, розкошуючи і попиваючи кращі королівські напої, не кажучи про найсвіжіші овочі, що доставлялися з городів тубільців.
Все тут Меткому подобалося і лише одне дивувало, що, коли збираються Допущені до Столу, чомусь ні Король, ні інші не говорять про Цвітну Капусту. Це було дуже дивно, тому що Король при кожній зустрічі з рядовими кроликами так чи інакше торкався питання про Цвітну Капусту. А тут чомусь не прийнято було про неї говорити.
Роздумуючи про це, він вирішив, що, ймовірно, серед Допущених до Столу є ще більш вузький круг посвячених, тобто наддопущених до Столика, і вони, ймовірно, не тільки говорять про Цвітну Капусту, але хоча б раз на тиждень пробують її. Так думав Меткий, а запитати ні у кого не наважувався, тому що не знав, хто саме серед Допущених до Столу допущений до Столика. Запитати, думав Меткий, значить признатися, що ти сам до цього Столика не допущений. Він вирішив дочекатися випадку і запитати про все самого Короля.
І такий час прийшов, тому що Король одного разу сам попросив його залишитися з ним після обіду для особистої бесіди.
- У мене до тебе доручення всенародної важливості, - сказав Король і, коли Королева прикрила двері і, повернувшись, сіла поряд з Метким, додав: - Ти готовий його виконати?
- О Королю, - сказав Меткий, опускаючи очі.
- Тут наш придворний Поет накидав куплет. Так от, ти повинен вийти в джунглі на Нейтральну Стежку і протягом всього шляху туди і назад заспівати цей куплет.
- Мої вуха до ваших послуг, - сказав Меткий і ворухнув вухами.
Король уважно подивився на його вуха, як би прагнучи визначити, наскільки вони надійні.
- Тоді слухай, - сказав Король і прочитав вірш, записаний соком ягід бузини на широкому банановому листі:

Кролик, що задумався
На горбику сидить.
Видні звідти пампа
І Жаб'ячий Брід.
Але буря все одно наближається!

Здригнулося серце Меткого від страшної здогадки.
- Ваша Величність, - з тремтінням промовив він, - чи не означає…
- Не означає, - перебив його Король, спохмурнівши.
Меткий зразу ж зрозумів, що проспівати цей куплет - значить видати удавам свого побратима Того Що Задумався. І він зразу ж вирішив відмовитися від королівського Столу і піти в рядові кролики. Адже все-таки він був від природи не злий, хоча і дуже честолюбний. Але тут був один лоскітливий момент. По прийнятому придворному етикету кролик, розжалуваний в рядові, був зобов'язаний повернути Королю всі одержані нагороди.
Значить, він повинен був повернути і той капустяний лист, який йому колись подарувала Королева і з якого почалося його піднесення. Але річ у тому, що по дорозі назад додому він на радощах з'їв півкапустяного листа, хоча ніяк не повинен був його їсти, бо сам же обіцяв засушити його на спомин.
Річ у тому, що, приймаючи від Королеви капустяний лист як подарунок, як вона йому пропонувала, він мав право його з'їсти, але, підвищуючи подарунок до нагороди, як він сам їй запропонував, він вже не мав права його з'їсти.
Все це зараз з швидкістю блискавки промайнуло в голові Меткого, і він зрозумів, що йому ніяково, що він ніяк, ну, ніяк не може повернути Королеві цей наполовину збезчещений капустяний лист. Звичайно, він розумів: ніхто його за це переслідувати не буде, - але так вже влаштовані кролики, що їм сьогоднішня незручність страшніша за завтрішню зраду. Незручність - це зараз, ось-ось, а завтра - це ще бабуся надвоє сказала, може, взагалі нічого не буде або, скажімо, буде сонячне затьмарення і із цього приводу все відмінять.
- Добре, - сказав Меткий, зітхнувши і кинувши мученицький погляд на Королеву, - тільки можна я одну поправку внесу?
- Якщо це не міняє суті, - згодився Король.
- Я хотів би проспівати так, - сказав Меткий і проспівав:

Хтось, що задумався
На горбику сидить.
Видні звідти пампа
І Жаб'ячий Брід.

- Підходить! - сказав Король і весело плеснув Меткого по плечу. Він зрозумів, що Меткий, намагаючись перехитрити його, насправді досить успішно хитрує зі свою совістю. - Тим більше, - додав Король, - що деякі вважають, ніби взагалі все це забобони.
- А можна я ще одну поправку внесу? - попросив Меткий і, не чекаючи згоди Короля, швидко проспівав:

Хтось, що задумався
На горбику сидить.
Пам-пам, пам-пам, пам-пам-па
І Ля-ля-ля-чий Брід.

- Ну, це вже романс без слів, - махнув рукою Король, - ось що значить дати слабину.
- Нічого, нічого, - раптом перебила його Королева, - так виходить ще краще. Тільки у мене одне прохання. Будь ласка, коли співатимеш, останні два слова в третьому рядку бери якомога вище. Пам-пам, пам-пам, пам, П-А-А-М! Па. Зрозуміло?
- Звичайно, - сказав Меткий, - я це обов'язково врахую.
- Гаразд, - сказав Король, - так і бути! Додай тільки одне слово. Значить, так: "видні пам-пам, пам, П А А М! Па", - і не торгуватимемося.
- Добре, Ваша Величність, - сказав Меткий.
- І Ля ля ля чий Брід, говориш? - запитав Король, перевіряючи на слух останню строчку.
- Цілком вірно, - підтвердив Меткий, - і Ля ля ля чий Брід, співаю.
- В наших краях, - сказав Король, задумавшись, - відомо три Броди: Тигровий, Мавпячий і Жаб'ячий. Чи не вийде плутанина?
- Та ні ж, - сказала Королева, - не треба думати, що вони дурніші за нас.
- Мій Король, - запитав Меткий, - я одного не розумію. При чому тут рядок: "але буря все одно наближається"?
- Ну, ти ж знаєш нашого Поета, - сказав Король, - він же жити не може без бурі.
- А він знає, для чого будуть використані його вірші? - запитав Меткий. Йому було б легше, якби не він один брав участь в зраді Того Що Задумався.
- Ні, звичайно, - поморщився Король, - він Поет, він літає в небесах. Навіщо його посвячувати в наші малоприємні земні справи.
- Так, звичайно, - сумно згодився Меткий.
- Гаразд, - сказав Король, - текст утрамбований остаточно. Я дивуюся, як ти швидко зміркував прибрати деякі натуралістичні подробиці.
- О Королю, - похнюпився Меткий, - в таких випадках само міркується.
- До речі, - пригадав раптом Король лукаво, - можеш доїсти той капустяний лист, що тобі подарувала Королева.
- О Королево, - прошепотів Меткий і, жахливо зніяковівши, заховав голову між лапками, - пробачите цю солодкість.
- Чого вже там, - добродушно підбадьорив його Король, - всі ми кролики. Але яка служба інформації, га, Королево?
- Ах ти, шахрай, - промовила Королева і з сумним докором погрозила лапкою Меткому, - треба було бачити, Королю, з яким непідробним жаром він вигукнув: "ніколи!"
Тут Королева подала Меткому королівський журнал, де було записано, що такого то числа придворний кролик Меткий виступить на Нейтральній Стежці з виконанням "Варіацій без слів на тему Бурі", щоб всім жителям джунглів було б ясно, що кролики бадьоро живуть і бадьоро розмножуються.
Меткий розписався, і Король власноручно поплескав його по плечу.
- Тепер проси, - сказав Король, - що небудь таке, що б тобі подобалося і що б я міг зробити.
- Я тільки запитаю, - відповідав Меткий. - Я дивуюся, що за королівським столом ніколи не говорять про Цвітну Капусту, тоді як, розмовляючи з народом, ви і інші часто згадуєте про неї.
- А що говорити, - знизав плечима Король, - досліди проходять успішно, і ми їм всіляко сприяємо. Все новодопущені думають, що окрім Допущених до Столу є ще наддопущені до Столика.
- А хіба ні? - засмучено запитав Меткий.
- Ні, дорогий мій, - дружньо обнявши його, відповідав Король, - більше ні до чого мені вас допускати, хіба що в подружнє ложе.
- Фе, Король, як грубо, - сказала Королева, відвертаючись і в той же час стрельнувши очима у бік Меткого.
Але Меткий так засмутився, що навіть не помітив цього.
- Тепер ти розумієш, - сказав йому Король, - чому мені важче всіх?
- Ні, - сказав Меткий, дуже засмучений, що надопущення не існує.
- Тому що для кожного з вас, - відповідав Король, - є таємниця, вам є чого прагнути. А у мене немає таємниці збагнення. Якщо я вже чого не розумію, так це назавжди. От чому мені важче всіх в моєму королівстві. Але у мене одна утіха. Йому, - Король показав лапою на небо, - ще важче.
- Але якщо немає наддопущення до Столика, то і мені немає чого прагнути! - вигукнув Меткий, через своє розчарування зрозумівши печаль Короля. - Як це сумно!
- Це у тебе пройде, - сказав Король упевнено, - з часом прагнення утриматися за Столом робиться єдиним невтамовуваним прагненням Допущених до Столу. А зараз іди. Виспися. І завтра з свіжими силами на Нейтральну Стежку.
Меткий розкланявся і покинув королівський палац.
- Знаєш, чим мені подобається Меткий? - сказав Король, проходжуючись по кабінету. - Тим, що у нього є совість.
- З яких це пір? - запитала Королева дещо здивовано.
- Ти нічого не розумієш, - сказав Король, зупиняючись посеред кабінету. - Коли даєш кролику делікатне доручення, несмертельна доза совісті дуже корисна.
- Я не дуже тебе розумію, - відповідала Королева неуважно, тому що вона все ще була засмучена тим, що Меткий з його такими живими очима виявився такий ненадійний.
- Так, - повторив Король, продовжуючи проходжуватися по кабінету, - коли кролик, виконуючи делікатне доручення, виявляє деякий сором, він прагне якомога чистіше виконати його, щоб потім не звиватися від сорому, залишивши за собою неохайні докази. А це якраз те, що нам треба. Несмертельна доза совісті, ось що повинні прищеплювати кроликам наші мудреці.
- Але які чоловіки, - сказала Королева, зітхнувши, - сам говорив: "ніколи!" І сам же його з'їв.
- Сподіватимемося, що з'їсть, - відповів Король невлад, обдумуючи, як би найкраще впровадити в свідомість кроликів несмертельну дозу совісті, щоб вони, працюючи на благо королівства, ніколи не залишали за собою неохайних доказів.

(далі буде)
Шкода

ПовідомленняНаписане: 15 березня 2010, 21:43 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Уривок з комедії М.Булгакова "Іван Васильович" 1935 рік.
(мовою оригінала).
.......
Милославский.Ты что плетешь?сними,гад,пенсне.
Бунша.Но-но-но! Человек!Почки один раз царице! простите,ваше
имя-отчество не ЮЛИЯ ВЛАДИМИРОВНА?
Царица.Марфа Васильевна я...
Бунша. Чедесно,чудесно!
........................................
Царица.И все-то ты в трудах,все в трудах,великий государь,
аки ПЧЕЛА! "
Нічого собі, такій збіг,правда?

ПовідомленняНаписане: 16 березня 2010, 13:23 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Барабас.
Лора - талант. Дякую

ПовідомленняНаписане: 04 квітня 2010, 00:10 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Хочу поділитися з вами одним твором,але нажаль за багато
років,так і не змогла його перекласти українською.
Хто написав цей вірш,вже не пам"ятаю-але він з дитинста зі мною.
"Стоял он красивый и гордый
На круче,у горной реки
Рога,как трехлетние сосны,
А,ноги как лозы тонки.
Такой не падет на колени,
Со всех окруженный сторон,
Стоял изваяньем оленя,
С глазами горящими он.
Он сделал,что мог!
И ему теперь-умереть или сдаться!
Казалось,он должен смириться....
Охотник живьем заберет.
Но,ринувшись в пропасть...он стал на мгновение птицей!
И люди,и звери следили у бездны за ним.
Пока он не скрылся в тумане,
По-прежнему не победим!
И мне захотелось сегодня,
Поведать вам песню о том,
Что лучше погибнуть свободным,
Чем жить,оставаясь рабом!

ПовідомленняНаписане: 04 травня 2010, 17:32 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Зараз ми трохи відхилимося від нашого сюжету і розкажемо історію взаємостосунків Короля кроликів і Поета.
В характері Поета химерно поєднувалися щире співчуття всякому горю і романтичне захоплення перед всякого роду житейськими і природними бурями.
До речі, Король прийшов до влади завдяки одній з бур, які невпинно оспівував Поет.
- Це не зовсім та буря, яку я кликав, - мовляв Поет, спочатку незадоволений правлінням Короля.
Але потім вони примирилися. Король його спокусив, обіцяючи йому оспівування бур зробити неподільним, єдиним і повним змістом розумового життя кроликів. Проти цього Поет не міг встояти.
Одним словом Поет дуже любив оспівувати буревісників і дуже не любив споглядати горевісників.
Побачить буревісника - оспіває. Побачить горевісника - оплаче. І те і інше він робив з повною щирістю і ніяк при цьому не міг зрозуміти, що оспівування буревісників неодмінно приводить до появи горевісників.
Бувало, не встигне відридати на пониклому плечі горевісника, а вже вгледить із-за його плеча злітаючого в небо буревісника і вітає бойового птаха радісним кличем.
Він був упевнений, що його поетичний голос неодмінно підбадьорить буревісника і нагадає навколишнім кроликам, що окрім любові до свіжих овочів є у них вище призначення - любов до бурі. Кролики іноді прислухалися до його голосу, порівнюючи любов до овочів з любов'ю до вищого призначення, і кожного разу дивувалися, що любов до овочів вони ясно відчувають в своїй душі, а любов до вищого призначення вони відчувають дуже смутно, точніше, навіть зовсім не відчувають.
В старості Поет все так само захоплювався побачивши буревісника, але, ослабнувши зором, став за нього іноді приймати звичайну ворону. І Король, щоб Поет не конфузився перед рядовими кроликами, велів приставити до нього окате кроленя поводиря, щоб той його вчасно зупиняв. До речі, кроленя це оберігало Поета і від всяких ковбань і ям, коли вони гуляли в пампасах, тому що Поет весь час дивився на небо у пошуках буревісника і не помічав навкруги себе нічого.
- Вибухни над світом. - бувало, починав Поет, але тут його перебивало окате кроленя:
- Дядечко Поет, це не буревісник, це ворона!
- Ах, ворона, - відповідав Поет, дещо розчарований. - Ну, нічого, заклик до бурі ніколи не пошкодить!
Але ми знову відхилилися, а треба про життя Поета і Короля розказувати по порядку. До того ж вся ця історія, по суті, набагато сумніша, і треба відповідно понизити тон.
Одним словом, коли Король і Поет примирилися, Король обіцяв в найближчий час ввести загальну освіту кроликів.
- Тільки так мої мудрі веління і твої божественні вірші зможуть стати надбанням всіх кроликів, - мовляв Король.
Але виявилося, що будні королівського життя заповнені такою великою кількістю державних дрібниць, що до великих задумів руки у Короля ніяк не доходили.
- Крутишся на троні, як білка в колесі, - виправдовувався Король, коли друг юності нагадував про його сміливі задуми, - але я велів заготовити ще десять кадовбів чорнила. Отже дещо робиться в цьому напрямку.
Король заготовляв про запас чорнило з соку бузини, щоб, коли прийде час, відразу все королівство кроликів забезпечити засобами боротьби з неписьменністю. Але час йшов, а до загальної освіти кроликів руки у Короля ніяк не доходили. Єдине, що він встигав зробити, це час від часу давати розпорядження заготовити ще декілька кадовбів чорнила з соку бузини на випадок майбутніх потреб.
Але час потреб ніяк не наставав, а сік бузини, перебродивши в кадовбах, перетворювався на прекрасний міцний напій, про що, втім, ніхто не підозрював, поки через багато років Поет одного разу, болісно гризучи своє поетичне перо, випадково не всмоктав крізь його трубчасте тіло той, що бадьорить сік чорнила. Чутка про властивості чорнила швидко розповсюдилася серед кроликів, і вони стали проявляти нестримну схильність до самоосвіти. Але докладніше про це ми розкажемо у іншому місці.
Тримаючи в руках королівську владу, Король кроликів з гіркотою переконувався, що всі сили йдуть на те, щоб цю владу утримати. Для чого влада, думав Король іноді, якщо всі сили йдуть на те, щоб її утримати? Врешті-решт він прийшов до такого рішення, що треба збільшити королівську охорону, щоб звільнити свій час і сили для справ, ради яких він і рвався до влади.
І він збільшив королівську охорону і відчув, що йому стає легше: частина сил, що йшла на те, щоб утримати владу, звільнилася. Але одного прекрасного дня йому в голову прийшла цілком здорова думка, що така сильна охорона може сама спробувати відняти у нього владу. Як же бути?
Якщо зараз раптово зменшити охорону, вирішив Король, зловмисники подумають, що наступила слушна нагода для захоплення влади. Тому він ще більше збільшив охорону, давши новим охоронцям таємне завдання охороняти Короля від старої охорони.
Але це ще більше ускладнило положення Короля. Було ясно, що нова охорона, маючи такі широкі повноваження усередині старої охорони, буде дуже бездоглядною і тому небезпечною для Короля. Тоді він старій охороні дав таємну вказівку стежити за новою охороною на випадок, якщо новачки схочуть його зрадити.
Але це ще більше заплутало Короля і ускладнило його життя. Маючи таку величезну охорону з такими складними повноваженнями, треба було дати кожному охоронцю якусь щоденну роботу, інакше, розбестившись від несвідомої влади, будь-який з них міг стати Зловмисником.
І ось, щоб у кожного була робота і кожний був би повинен був робити звіт за неї, довелося вести стеження за всім плем'ям кроликів і особливо за тими кроликами, які знаходилися на королівській службі. Але серед тих, хто знаходився на королівській службі, було немало кроликів, яким Король абсолютно довіряв. Це були товариші його юності, що допомагали йому узяти владу в свої руки.
І ось довелося встановити стеження і за цими кроликами, хоча Король їм довіряв. Складність його теперішнього положення полягала в тому, що він не міг сказати: таких то і таких то кроликів треба звільнити від стеження, тому що він їм довіряє, а за такими то стежити. Це було б дуже не схоже на Закон, який повинен до всіх відноситися однаково.
- Я себе не виключаю, - говорив Король Начальнику Охорони, - якщо знайдете, що я в змові проти своєї законної влади, карайте мене, як всіх.
- Тільки спробуйте увійти до такої змови, - грізно відповідав йому Начальник Охорони, і це заспокоювало Короля.
Адже якщо вводиться закон про таємне стеження, він повинен відноситися до всіх однаково, думав Король. Адже якщо всіх кроликів, що знаходяться на королівській службі, розділити на тих, за ким треба стежити, і тих, за ким не треба стежити, це викличе в думках охоронців дуже грубі і помилкові уявлення про те, що є кролики, яким все довіряють, і є кролики, яким нічого не довіряють. Насправді все йде набагато складніше, і істина більш небезпечно переливчаста.
Ті, за якими стежать, взнавши, що є ті, за якими не стежать, можуть дуже сильно образитися і вже в глибокому підпіллі влаштувати змову проти Короля.
Але те ж саме можуть зробити і ті, за якими не стежать. Саме внаслідок того, що довкруги за всіма стежать, а за ними не стежать, вони можуть за законом спокуси спрямуватися до здійснення можливостей, випливаючих з цього положення.
А тим часом, встановивши стеження за друзями юності, яким він довіряв, Король відчував розкаяння совісті. Друзі його юності, помітивши, що за ними встановлено стеження, і, значить, Король їм не довіряє, стали з ним поводитися стримано, тобто, із його точки зору, стали замкнутими.
Але все-таки кожного разу, коли він думав про друзів юності, за якими він встановив стеження, він відчував розкаяння совісті, і від цього йому було неприємно. Час йшов, і поступово Король забув, чому, згадуючи про друзів своєї юності, він відчуває якусь неприємність.
Він тільки відчував, що вони йому вселяють якесь неприємне відчуття, і вирішив, що відчуття це викликається їх підозрілою стриманістю.
Сам того не помічаючи, він перед собою намагався виправдати свою неприязнь до друзів юності за рахунок донесень тих, хто стежив за ними. Слухаючи доноси про їх життя, він кожного разу виявляв таку жваву і жадібну цікавість до всього, що в їх житті могло показатися підозрілим, що стежачі за ними не могли не відчути це. Відчувши живий інтерес Короля до всього підозрілого, стежачі спочатку несвідомо, а потім і свідомо стали підкреслювати в своїх донесеннях все, що викликало живий інтерес Короля.
Як це не дивно, їм допомагала саме та обставина, що друзі його юності були абсолютно чисті. В таких випадках саме чисті кролики піддаються самому небезпечному наклепу.
Істота, що має професію виявляти в іншій істоті можливості ворожих думок або дій, не може рано чи пізно не постаратися знайти такі думки і такі дії. Довгий час нічого не знаходячи, вона дуже явно знаходить непотрібність своєї професії.
Але чому більш чистий кролик в таких випадках повинен страждати сильніше?
Не даючи ніяких реальних прикмет ворожості, він вимушує кролика, що стежить за ним, рано чи пізно приписувати йому яку-небудь підлоту. І при цьому чималу підлоту. Але чому чималу? Так влаштована психологія кроликів. Не приписувати ж кролику, на якого треба донести, що він приховав від королівського складу зайву морквину. Це якось безглуздо виходить! Щоб виправдати перед собою підлоту доносу, кролик, що доносить, вигадане злодійство робить достатньо значним, і це йому самому допомагає приписати відчуття власної гідності. Одна справа, коли кролик приписав іншому кролику змову проти Короля, і зовсім інша справа, коли він приписав йому зайву морквину, не здану в королівський склад.
Психологія кроликів так забавно влаштована, що кролику, що доносить, простіше довести, що безневинний кролик влаштував змову проти Короля, ніж довести, що той же безневинний кролик краде на складі королівську морквину.
В останньому випадку начальник, якому він докладає про це, цілком може запитати:
- А хто, власне, бачив, що він краде морквину?
І тоді кролик, що доносить, повинен привести переконливі докази.
Але якщо кролик, що доносить, доповів начальнику про змову проти Короля, в якому бере участь той або інший кролик, то начальник не міг запитати у нього:
- А де, власне, докази існування змови?
Чому не міг запитати? Так просто тому, що так влаштована психологія кроликів. Коли якого-небудь кролика звинувачують в державній зраді, вимагати доказів існування цієї зради вважається у кроликів жахливою нетактовністю. Таке ніжне, таке інтимне питання, як вірність або невірність Королю, і раптом якісь грубі, зримі, речові докази. З погляду кроликів це було непривабливо і навіть обурливо.
І чи варто дивуватися, що кролик, що доносить, почувши від начальника вимоги доказів зради того або іншого кролика, міг вигукнути в пориві патріотичного гніву:
- Ах, ти не віриш в існування змови?! Так ти сам в ній береш участь!
В королівстві кроликів страшніше всього було виявитися під вогнем патріотичного гніву. По звичаях кроликів, патріотичний гнів слідувало завжди і скрізь заохочувати. Кожний кролик в королівстві кроликів у момент прояву патріотичного гніву миттєво стає рангом вище за того кролика, проти якого був направлений його патріотичний гнів.
Проти патріотичного гніву була тільки одна зброя - перепатріотичнити і перегнівити патріота. Але зробити це звичайно нелегко, тому що для цього потрібен розгін, а розігнатися і перепатріотичнити кролика, який впритул підступився до тебе з своїм патріотичним гнівом, майже неможливо.
Через вищевикладені причини начальники кроликів, що доносять не наважувалися вимагати доказів, коли йшлося про зраду Королю того або іншого кролика.
Вчинивши несправедливість по відношенню до своїх колишніх друзів, Король в глибині душі був готовий чекати, що вони постараються помститися йому за цю несправедливість. І коли стали поступати відомості про їх зраду, він ці відомості сприймав з жадібним задоволенням. Незабаром в оточенні Короля не залишилося жодного із старих друзів, окрім Поета. А що ж він?
Спочатку він нагадував Королю про його великі задуми, і Король йому незмінно відповідав, що все пам'ятає добре, але поки, на жаль, доводиться вертітися на троні, як білці в колесі. Крім того, він наказував заготовити ще декілька кадовбів чорнила, щоб, коли прийде час загальної освіти кроликів, бути напоготові.
Поета спочатку мучила совість, і він вирішив, принаймні, нічого прямо прославляючого Короля не писати. Але щось заважало йому піти від придворного життя і розкоші, до якої звик і він, і, що найголовніше, його сім'я, що поступово розрослася.
- Адже Король все-таки дещо робить для майбутнього, - мовляла дружина Поета, - он нові кадовби з чорнилом стоять в королівському складі.
- Доведеться почекати, подивитися, - утішав себе Поет і робив те, що міг, а саме не писав віршів, що прославляють Короля.
Коли Король став знищувати своїх друзів, окрім мук совісті Поет став відчувати муки страху.
Він вважав, що Король перебільшує небезпеку, але, мабуть, немає диму без вогню, адже його, Поета, не арештовують, не підвішують за вуха, як інших кроликів.
Одного разу Король запросив його на нічну оргію, де пили нектар, що добре перебродив, і веселилися в компанії придворних балеринок. Поету довелося веселитися зі всіма, щоб не кривдити Короля. Втім, сам Король несподівано звільнив його від не дуже настирних розкаянь совісті.
- Ох, і дістанеться нам коли-небудь від нашого Поета, - сказав Король жартівливо в розпал оргії.
Сам того не відаючи, він заронив в душу Поета велику мрію. Він вирішив, що відтепер все його життя буде присвячено викриттю Короля гнівною поемою "Буря Розчарування". І йому відразу стало легше.
З тих пір він не пропускав жодного гріховного звеселяння Короля, виправдовуючи це тим, що він все повинен бачити своїми очима, щоб викриття було глибоким і всестороннім.
- Мені що, для мене все це тільки матеріал, - мовляв він, ковтаючи квітковий нектар або обіймаючи придворну балеринку.
Поет дуже швидко звикав до матеріалу, який згодом збирався викрити гнівним сатиричним пером. Іноді йому самому представлялося дивним, що він знов і знов прагне випробувати ті низькі задоволення, які він вже випробовував. Йому все здавалося, що він ще недовідчував якихось тонких деталей етичного падіння Короля.
І все-таки він щиро готувався написати свою поему "Буря Розчарування". Він думав почати її, як тільки віддалиться від придворного життя. А віддалитися він збирався, як тільки вивчить всі деталі падіння Короля. Він вважав аморальним починати поему, поки сам користується всіма пільгами придворного життя.
Тому він вирішив, не втрачаючи часу, розробляти поетичні ритми своєї майбутньої викривальної поеми. Робота з ритмами без слів йому дуже сподобалася. З одного боку, його гнівні пориви не пропадали дарма, а з другого боку, значення їх залишалося недоступним придворним шпигунам. Він складав який-небудь ритм, записував його на листку магнолії і ховав в ящик, скорочено надписавши на ритмі значення його майбутнього призначення, щоб потім не забути. Іноді він ці ритми читав Королю, і Король завжди схвалював свіжість і наступальний порив кожного нового ритму.
Одного разу він прочитав йому ритм, що виражав лють з приводу повільності Короля в справі загальної освіти кроликів.
Схваливши ритм, Король сказав:
- Тобі добре, ти розмовляєш прямо з Богом, а мені з кроликами доводиться мати справу. Я тебе прошу, заповни цей ритм лютим викриттям кроликів, що зволікають із сплатою городного податку.
Почувши таке прохання, що прямо суперечить значенню його ритму, Поет розгубився і згодився виконати прохання Короля. Йому здалося, що Король щось запідозрив, і він таким чином вирішив розсіяти його підозри. Він прийшов додому і написав замовлені йому вірші.
Тим часом неправедне використовування ритму праведної люті викликало в душі Поета новий приплив ще більш лютого ритму, і він, записавши його, остаточно заспокоївся. Як завжди, для маскування він зробив заголовок над записом ритму: "повторна лють з приводу."
- Дорого обійдеться Королю це моє приниження, - сказав він собі, представляючи, як він вишмагає Короля, коли заповнить словами ритми повторної люті.
Тепер кожного разу, коли Король такими безпардонними проханнями принижував його божественні, ну, якщо не божественні, то, в усякому разі, праведні ритми, в душі Поета зароджувався новий ритм протесту, і він його записував, щоб в майбутньому ще більш уїдливими віршами викрити Короля в поемі "Буря Розчарування". Отже тепер, читаючи Королю свої нові ритми, він з чималим самоїдським задоволенням чекав нового принизливого завдання.
До речі, під час виконання одного з цих принизливих завдань він, гризучи верхній кінець свого гусячого пера, випадково втягнув чорнило з соку бузини, що перебродив, і відчув приплив натхнення. Пізніше, як ми вже говорили, відкриття його стало надбанням всього племені кроликів.
Нарешті він ухвалив рішення піти з двору, щоб почати поему, але тут дружина стала на його шляху. Вона сказала, що йому зараз добре йти з двору, він вже прожив свої кращі роки, а як його сину, що підріс, покидати двір, коли перед ним розкривається така кар'єра.
- Ось влаштуй сина, тоді підемо, - сказала вона йому, - а ти поки що позбирай ритми.
І він влаштував сина в Королівську Охорону, і йому із цього приводу довелося винести принизливу розмову з Начальником Охорони, якого він не любив за жорстокість і який його зневажав за вірші.
Але і після цього він не зміг покинути двір. Уперта дружина його почала закочувати істерики, тому що поетична глушина, про яку він мріяв, була малопідходящим місцем для його дочок, що збираються вийти заміж за кроликів придворного кола.
- Прилаштуємо спочатку дочок, - ридала вона, - а ти поки позбирай ритми.
- Та я вже ніби достатньо зібрав, - намагався він напоумити дружину.
Але напоумити дружину не вдалося ще жодному поету, і йому довелося почекати, поки дочки вийдуть заміж. А весь цей час він брав участь в різних звеселяннях Короля, хоча поки що і не брав участі в його підступних витівках.
Саме в цей час Король придумав хитромудрий, як йому здавалося, спосіб прибирати підозрілих кроликів. Річ у тому, що у вегетаріанському королівстві кроликів смертної кари не існувало, а прибирати всіх підозрілих кроликів за допомогою удавів було дуже морочливо. І ось що він придумав.
Він став оголошувати щорічний конкурс на посаду Старого Мудрого Кролика. Як відомо, Старий Мудрий Кролик потрапив на цю посаду після того, як він одержав струс мозку від морквяного жолудя, що впав на його голову, коли він знаходився під покровом морквяного дуба. Одержавши струс мозку, кролик цей неспростовно довів, що в його голові було, що стрясати, і його призначили на цю посаду.
З тих пір підозрілих кроликів, а підозрілими Король знаходив саме тих кроликів, які виступали за подальше удосконалення правління кроликів. Король примушував брати участь в конкурсі на посаду Старого Мудрого Кролика.
- Подивимося, - говорив він, - якщо з'ясується, що ви і є в даний час Старий Мудрий Кролик, ми тоді серйозно обдумаємо ваші пропозиції.
Кроликів, запідозрених в претензії на посаду Старого Мудрого Кролика, ставили під морквяний дуб, після чого зверху починали трясти дерево, щоб викликати за допомогою падаючих морквяних жолудів струс мозку конкурентів.
Звичайно декілька кроликів після цього гинуло від найпряміших попадань морквяних жолудів. Кролики, що залишилися, продовжували конкурс переможців, і врешті-решт, коли залишався останній кролик, він або відмовлявся від претензій на посаду Старого Мудрого Кролика, або, якщо не відмовлявся, придворний лікар оголошував, що він не одержав струс мозку з тієї простої причини, що в голові його нічого було стрясати.
Поет не тільки не схвалював цього знущання над наївною пихатістю кроликів, але, ридаючи, стежив за жорстоким видовищем. Оберігаючи його чутливе серце, придворні кролики іноді намагалися відвести Поета убік від морквяного дуба, але він, продовжуючи ридати, упирався і не йшов.
- Ні, - говорив він, - я повинен випити цю чашу до дна.
При цьому, утираючи очі, він мигцем встигав поглянути на небо, по видимому, в очікуванні утішливого прольоту гордого птаха.
Цікаво відзначити, що під час щорічного конкурсу, в розпал трясіння морквяного дуба деякі кролики, зовсім ні в чому не запідозрені, самі вбігали в зону падіння жолудів, сподіваючись, що раптом в них виявиться мудрість, гідна посади Старого Мудрого Кролика.
Спостерігаючи за картиною цього сумного виявлення мудрості, Поет не тільки створив ритм, що виражає бурю протесту, але і, ризикуючи своїм становищем, заповнив словами його початок. У вузькому крузі довірених друзів він його іноді читав:

Вибухни над світом, буря
Уразь морквяний дуб!

Прочитавши ці рядки, він мовчки засовував в стіл лист магнолії, на якому вони були написані, а приголомшені друзі переглядалися, похитуючи головою і тим самим виражаючи здогадку про божевільну хоробрість зашифрованої частини вірша.
- Адже морквяний дуб росте поряд з палацом, - нарешті вимовляв один з них.
- В тому то і вся сіль, - додавав інший.
Втім, божевільна хоробрість на цьому затихнула. Поет вважав, і притому не без підстав, що, поки він знаходиться при дворі, користуючись надмірностями в їжі і похітливими надмірностями нічних оргій, він не має ніякого права виступати проти Короля.
Але дочки його вийшли заміж, і тут спливла нова обставина. Виявляється, працівнику Королівської Охорони, тобто його сину, як кролику, залученому до таємниць охорони, заборонено мати родичів, видалених або тим більше що добровільно віддалилися за межі двору.
Довелося допомогти сину піти з охорони і перевести його на роботу в казначейство. На це пішов ще один рік.
І тут виявилося, що через рік виконується двадцять років його бездоганної служби Королю і по законах королівства він повинен був одержати звання Першого Королівського Поета. Таке звання за життя нічого не давало, тому що у нього вже було все, але після смерті давало йому право поховання в Королівському Пантеоні серед самих почесних кроликів королівства.
Віддалитися з двору перед самим отриманням цього звання було б нечуваною зухвалістю, а йти після отримання звання було б хамською невдячністю, і він залишився ще на декілька років.
Тепер він вже був старий, але все-таки життя здавалося б дуже нестерпним, якби він відмовився від свого задуму. Одного разу, перебираючи висохле листя магнолії із записами ритмів майбутньої поеми "Буря Розчарування", він тихо розсміявся.
- Ти чого? - запитала дружина, яка тільки що повернулася з королівського складу, де одержувала продукти.
- Та так, - сказав він, обережно, щоб не розсипалися, відкладаючи ворохи листя магнолій, що пожовтіло, на яких були записані його ритми, - запаси моїх ритмів нагадують запаси чорнила Короля.
- Хіба мало які збіги бувають, - відповіла дружина, розкладаючи на столі свіжі продукти з королівського складу.
Так, тепер Поет розумів, що сім'я - не найсерйозніша перешкода. Звичайно, дружина побурчить трохи, позбавившись придворного продуктового пайка, але зупиняти його не буде. Перешкода була в ньому самому. Він був достатньо старий, щоб думати про свою смерть. Він знав, що якщо помре, залишаючись при дворі, то буде похований по найвищому розряду в Королівському Пантеоні. Звичайно, формально таке право за ним залишалося, навіть якщо б він пішов з двору, але хто його знає, як Король сприйме його відхід.
Яка трагічна суперечність, думав він іноді, ніхто, окрім мене, не може допомогти моєму трупу одержати гідні похорони.
- Якби я міг, - мовляв він дружині, - поховати себе з почестями, потім піти з двору і спокійно писати свою поему.
- Та не хвилюйся ти, - відповідала дружина, - поховають тебе з почестями.
- Якщо залишуся при дворі, звичайно, поховають, - відповідав Поет, - але ми ж збираємося покинути двір. Ідеально б поховати себе з почестями, потім написати поему "Буря Розчарування" і спокійно померти.
- Ти дуже багато хочеш, - відповідала дружина, - іншому на все життя було б достатньо, що він відкрив кроликам такий прекрасний звеселяючий напій. Ти вже багато зробив для племені, хай інші тепер постараються.
- Сподіватимемося, що дещо зробив, - відповідав Поет, обдумуючи, як прилаштувати кращим чином свій майбутній труп, і одночасно прагнучи витягнути новий поетичний ритм з своїх сумних роздумів.
Положення було настільки безвихідним, що він іноді вдавався до найпохмуріших фантазій. Йому приходило в голову прикинутися мертвим, дати себе поховати в Пантеоні, а потім, таємно покинувши свій розкішний склеп, піти в джунглі і там спокійно писати свою поему.
Але у нього вистачало здорового глузду зрозуміти, наскільки цей проект ризикований. Навіть якщо б він вдався, його пригноблювала думка про неповноцінність такого склепу. Звичайно, інші вважатимуть, що він лежить в своєму прекрасному склепі. Але він то знатиме, що це не так, він то знатиме, що раз він не лежить в своєму склепі, значить, в сутності, цей склеп йому не належить.
Так і не знайшовши виходу з цієї трагічної суперечності, Поет захворів і одного прекрасного дня помер. Перед самою смертю його відвідав Король з своїми сподвижниками і, побажавши йому доброго здоров'я, натякнув, що у разі його смерті він найкращим чином розпорядиться його трупом.
І Король виконав свою обіцянку.
Над трупом Поета схилялися прапори із зображенням Цвітної Капусти. Сам Король і всі Допущені до Столу стояли в почесній варті, а молоді кролики читали вірші Першого Поета кроликів.
Його поховали в Пантеоні, а ворохи листя магнолії із записами ритмів майбутньої поеми перейшли в королівський архів. Головний Учений королівства розшифрував всі ритми майбутньої його поеми і знайшов на кожний з них відповідний вірш, що увійшов до хрестоматії королівської поезії.
Так, для ритму, коротко озаглавленого "Лють з приводу повільності.", він знайшов вірш, що висміює злісних неплатників городного податку. А на ритм, озаглавлений "Повторна лють з приводу.", він знайшов вірш, що висміює все тих же, а може бути, і інших неплатників городного податку.
І так всі ритми нашого трагічного невдахи були розшифровані таким примітивним чином, що дало більш пізнім поколінням кроликів можливість стверджувати, ніби Перший Поет кроликів був досить таки бездарний віршомаз.
Правда, знаходилися і більш освічені цінителі поезії, які стверджували, що у Поета був ранній період, коли він писав божественні вірші, і лише згодом під впливом Короля він став писати нісенітницю.
Але інші, ще більш тонкі знавці (а може бути, ще більш тонкі огудники?) стверджували, що і в більш ранніх віршах його помічалася та невпевненість в силі істини, тобто вони мали на увазі невпевненість в кінцевій і самостійній цінності істини, що є, на їх думку, єдиною ознакою міцності і життєстійкості всякої творчості. Саме відсутність цієї упевненості в душі Поета, на їх думку, привела згодом до такого сумного падіння його таланту.
На жаль, до нас в руки не потрапили ці спірні або безперечні продукти найранішої творчості нашого Поета, і у нас немає власної думки із цього приводу. Ми просто висловлюємо думки пізніх цінителів, щоб познайомити читачів, що цікавляться цим питанням, з самим фактом існування такої думки.
Бо все це торкається дещо більш пізньої історії королівства кроликів. Наша тема - це, в сутності, розквіт королівства кроликів в очікуванні Цвітної Капусти.

Тепер повернемося до подій, на яких ми перервали свою розповідь. Наступного дня посеред джунглів почулася весела пісенька:

Хтось, що задумався
На горбику сидить.
Пам пам, пам пам, пам пам па
І Ля- ля ля чий Брід.
Але буря все одно настане!

Зрозуміло, це був голос Меткого. Він вже кілька разів проспівав свій нехитрий куплет, але ніхто на нього не озивався. Тим краще, думав Меткий радісно, я їм так заплутав цю пісню, що тут сам біс ногу зламає. Тим більше я на свій риск прибрав головне слово в третьому рядку "видні". Спробуй здогадатися: хто задумався, про що задумався і кому на користь те, що він задумався?!
Він ще раз заспівав свій куплет і, не почувши ні в траві, ні в кущах знайомого огидливого шелестіння, зовсім заспокоївся і пішов ще швидше. Якщо я дуже швидко йтиму, то я швидше пройду Нейтральну Стежку, і жоден удав не встигне зрозуміти, про що я співаю, думав Меткий, сам дивуючись з своєї винахідливості. Тепер він біг підстрибом, наспівуючи на ходу свою пісеньку, і лише іноді зупинявся, щоб перевести дихання і ще раз переконатися в приємній безплідності свого співу.
Цього разу Меткий зупинився під покровом дикої груші, що росла біля самої Нейтральної Стежки. Тут він вирішив відпочити і заразом поласувати грушами, падаючими з дерева, якщо дикі кабани не встигли їх зжерти.
Якраз в цей час двоє мавп, мавпа-мама і мавпа-дочка, зачепившись хвостами за одну з верхніх віток, розгойдувалися на груші. Почувши спів Меткого, що наближався, мавпа-мама перестала розгойдуватися і тривожно прислухалася до співу. Мавпа-дочка теж прислухалася.
- Знову Король кроликів когось зраджує, - сказала мавпа-мама, - ну і осоружний голос у цього глашатая.
- А що таке "Ля ля ля чий Брід"? - запитала мавпа-дочка.
- Це Жаб'ячий Брід, - сказала мавпа-мама, знову починаючи розгойдуватися на хвості. - Одна втіха (і раз! помах руками, щоб підсилити розгойдування): скільки я їх тут не бачу, цих Глашатаїв, вони не набагато (і знову раз! помах руками, щоб підсилити розгойдування) переживають свою жертву.
- Значить, зраджувати - це вбивати, - здогадалася мавпа-дочка, - тільки не своїми руками?
- Так, - згодилася мавпа-мама, добившись потрібного розгойдування, - зрада - це завжди вбивство чужими руками своєї людини, як сказали б тубільці. А зараз стеж за мною. Бачиш, як я вільно тіло тримаю? Коли відхилишся на найвищу точку, відпускаєш хвіст і падаєш, ні про що не думаючи. Але як тільки долетіла до потрібної вітки, якнайлегшим помахом закидаєш за неї хвіст, а сама летиш далі. Хвіст сам захльостується, і ти міцно повисаєш на вітці.
- А у мене чомусь хвіст не витримує, і я падаю, - відповіла мавпа дочка.
- Тому що ти по дорозі від страху чіпляєшся за всякі там ліани, - пояснювала мавпа-мама, - у тебе не виходить швидкості захльосту. Запам'ятай, під час вертикального падіння головне - швидкість захльосту. Падіння - нічого. Швидкість захльосту - все. Раз, - сказала вона, підсилюючи мах і одночасно расслабляючи тіло і цим показуючи, що абсолютно не боїться за його долю, - два-три.
Мартишка-мама полетіла вниз, додавши собі той вираз безтурботності, який буває у тубілок, коли вони в'яжуть одяг з шерсті тварин. Але хвіст її мляво закрутився за потрібну вітку, і через мить, зірваний силою тяжкості тіла, він намертво зачепився за вітку.
- Зрозуміло? - запитала знизу мавпа-мама, дивлячись на свою дочку.
- Зрозуміло, - відповіла дочка не дуже упевнено, дивлячись вниз, де погойдувалася її мама, і ще нижче, де під покровом дерева ходив Меткий, збираючи груші, що злетіли з вітки, за яку зачепилася мавпа-мама.
Поївши груш, Меткий замилувався пустуючими мавпами. Добре їм, раптом подумав він із сумом, стрибають собі по вітках, і ніяких тобі пісень, ніяких тобі королівських доручень.
- А тобі хто заважає? - раптом почув він голос з самого себе.
- Як хто? - відповів він голосно від несподіванки. - Треба ж прагнути кращого, раз природа зробила мене Метким.
Він прислухався, чекаючи, що голос усередині нього що-небудь йому відповість, але голос чомусь не відповідав.
- Отож-то, - строго сказав Меткий цьому голосу і попрямував далі.
Він дійшов до кінця Нейтральної Стежки і повернув назад, думаючи про те, що це за чортовина усередині нього завелася. Йому було все-таки якось ніяково. Головне, що голос цей несподівано почався і несподівано замовк. Якщо ти вирішив сперечатися зі мною, сперечайся, думав Меткий, а інакше що це виходить? То раптом виник, то раптом зник, а у мене настрій псується. Ну, ні, на зло тобі заспіваю ще раз:

Хтось, що задумався
На горбику сидить.
Пам пам, пам пам, пам пам па
І Ля- ля ля чий Брід.
Але буря все одно настане!

Він заспівав і прислухався до джунглів. Жоден тривожний звук не виник в найближчому оточенні. Ну ось, ще разок заспіваю, в думках сказав він тому голосу, і все, я вільний!
І раптом він почув ненависне шипіння в кущах папороті, і у бік річки, похитуючи вершини папоротей, потягнулося, полилося невидиме тіло удава. Хіба мало, хто куди повзе, з жахом подумав Меткий, намагаючись себе утішити. Ні, ні, я не вірю, що він туди повзе! І щоб самому собі довести, що він не вірить цьому, він став голосно і вже не уриваючись співати свою пісню.
І думки його у той час гарячково проносилися в голові. Навіщо я не пішов в рядові, думав Меткий. Але я не міг піти в рядові, тут же виправдався він. О, якщо б я не від'їдав подарунок Королеви, я б міг піти в рядові. О, якби я знав, що вони і так знають, що я надкусив капустяний лист, я б тоді теж пішов би в рядові. О, якщо б, думав він, продовжуючи співати і повертаючись по Нейтральній Стежці.
А раптом цей удав сам по собі повз у бік річки, можливо, він вже давно кудись завернув, думав Меткий, прагнучи звільнитися від туги, яка йому була дуже неприємна. А он і груша, сказав він собі, якщо мавпи на ній, взнаю у них, чи не проповзав тут удав. Може, він вже давно завернув в іншу сторону.
А тим часом мавпа-мама і мавпа-дочка все ще продовжували відпрацьовувати вертикальний стрибок. За цей час дочка встигла повалитися з дерева, тому що у неї знову не вийшов захлест. Чухаючи забитий бік, вона сумовито слухала свою маму, яка посвячувала її в тонкості стрибка.
- Але ж я зараз не чіпляюся за вітки, а у мене все одно не вийшло, - говорила вона в своє виправдання.
- Саме тому, що ти не чіплялася, - пояснювала їй мавпа-мама, гойдаючись на хвості і знизу-вгору поглядаючи на дочку, - ти ще більше злякалася, і у тебе від страху затверділий хвіст. Тоді як під час захлесту хвіст повинен бути абсолютно розслабленим. Тоді виходить достатня кількість витків, що повністю забезпечують безпеку. Спробуємо ще раз.
Мартишка-дочка зачепилася хвостом за вітку і лише змахнула руками для розгойдування, як раптом помітила внизу біля самої Нейтральної Стежки повзучого удава.
- Удав! - крикнула вона. - Я боюся.
- У бік річки повзе, - уточнила матір.
- Вже чи не Глашатай його накликав?! - вигукнула дочка.
- А хто ж ще, - зітхнула мавпа-мама, - давай, він вже достатньо відповз.
- Почекай, мамо, - сказала дочка, - я вся тремчу. Як тільки подумаю, що той, що Той Що Задумався, там сидить на своєму горбику, а до нього повзе удав підісланий своїми ж кроликами, мені робиться ніяково.
- Заспокойся і ще раз спробуй, - сказала мавпа-мама, - значить, тепер головне - розслабити хвіст.
Мартишка-дочка чомусь ніяк не могла заспокоїтися. А тут раптом почулися бадьорі звуки зрадницької пісні. Це Королівський Глашатай повертався назад по Нейтральній Стежці.
- Чого він співає, - здивувалася мавпа-дочка, - хіба він не знає, що удав вже проповз?
- Ще як знає, - відповіла мавпа-мама, - це він навмисне, щоб ніхто не подумав, що зрада і пісня пов'язані один з одним. Мовляв, він співає сам по собі, а удав сам по собі наткнувся на того, що Задумався.
- До чого ж хитрий! - вигукнула мавпа дочка. - Вже чи не від кроликів утворилися тубільці?
- Не знаю, - сказала мавпа-мама, продовжуючи погойдуватися на хвості і прислухатися до Нейтральної Стежки, - вони так говорять, неначе утворилися від нас.
В цей час Меткий підійшов до груші і знову побачив все тих же мавп на все тій же вітці дикої груші. Це були перші живі істоти, яких він побачив після своєї зради, і йому було приємно їх бачити. Йому раптом здалося, що в світі нічого не змінилося, в світі все залишилося, як було. Ось дика груша, як вона росла, так вона і росте, ось мавпи на ній, як відпрацьовували свій вертикальний стрибок, так і відпрацьовують. І все, все залишилося як і раніше. Йому раптом жахливо захотілося поговорити з ким-небудь, хоча б з цими мавпами.
- Ей, там на дереві, - крикнув він знизу, - струсони но вітку, грушами хочеться побалуватися!.
Мовчання. Тільки чулося рівномірне поскрипування вітки, на якій гойдалася мавпа мама. І знову Меткому стало якось неприємно, скучно.
- Шкода, чи що?! - крикнув він вгору. Знову мовчання. Невже все-таки удав проповз до річки, де сидить той, що Задумався?
- Слухай, - крикнув він знову мавпі, - тут ніхто. не проходив у бік річки?!
Обтяжливе мовчання. Але мавпа довго мовчати не може.
- Ти хотів сказати - ніхто не проповз, - нарешті злісно відповіла вона.
Знає, з жахом подумав він і в той же час відчув злість на цю занадто розв'язну мавпу.
- Я хотів сказати саме те, що я сказав, - гордовито відповів він і замовк.
- Бач, який зухвалий, - прошепотіла мавпа-дочка.
- Зараз я зроблю вертикальний стрибок і плюну йому в обличчя, - рішуче прошепотіла мавпа-мама, - а ти прослідкуй, як я робитиму захлест.
- Плюнь йому в обличчя, мамо, плюнь! - радісно прошепотіла мавпа-дочка і від хвилювання засовалася на вітці.
Мавпа-мама розгойдалася на хвості і полетіла вниз. Вона зачепилася хвостом за саму нижню вітку над самою головою Меткого. Хруснула вітка, за яку зачепилася мавпа, і град груш посипався на землю. Меткий від несподіванки дуже злякався і вперше в житті, не дивлячись на свою винахідливість, не відразу зрозумів, в чому справа. Він ще не знав, що душа, що вчинила зраду, всяку несподіванку сприймає як початок відплати.
- Ой, - нарешті перевів дихання Меткий, - це ти, мавпо?
- Ні, караючий ангел повалився з небес, - сказала ущипливо мавпа, погойдуючись на хвості.
- При чому тут караючий ангел? - холодно запитав Меткий. Він вже встиг опам'ятатися і прийняти вигляд, належний Королівському Глашатаю.
- А при тому, - відповіла мавпа-мама, - що можеш заткнутися з своєю піснею, тому що дехто декуди вже давно проповз.
- При чому тут удав?! - закричав Меткий, втрачаючи самовладання. - Я не дозволю! Я Королівський Глашатай! Я скаржитимуся! Я! Я! Я!
- А між іншим, я нічого не говорила про удава, - сказала мавпа, продовжуючи гойдатися на хвості.
- Ні, говорила! - закричав Меткий. - Це неподобство! Це знущання над Королівським Глашатаєм! Ти тренуєшся над Нейтральною Стежкою! Я цього так не залишу!
А справді, над Нейтральною Стежкою тренуватися не належить і взагалі краще з ним не зв'язуватися, подумала мавпа. Відмінивши обіцяний плювок, вона мовчки полізла вгору, а Меткий пішов далі, обурений жестикулюючи вухами і щось бурмочучи.
- Ну що, плюнула? - запитала мавпа-дочка, коли мати долізла до верхньої вітки і всілася поряд з дочкою.
- Ще як! - відповіла та.
- А він що? - запитала дочка.
- А що він? Утерся і пішов.
- Мамо, - сказала мавпа-дочка, - а що, якщо я збігаю, попереджу того, що Задумався.
- Не варто втручатися, - відповіла мавпа-мама і додала: - Та, мабуть, вже пізно.
- А раптом встигну! - вигукнула мавпа-дочка. - Адже у мене дуже швидкий горизонтальний стрибок.
- Ні, і все! - сказала мавпа-мама більш строгим голосом. - Ти ще маленька, щоб втручатися в такі справи.
- Матусю, матусю! Прошу тебе! Я побіжу! Я полечу! Я встигну! - благала мавпа-дочка свою матір.
- Ні! - ще строгіше і непоступливіше відповідала мати. - Ти ще багато чого не розумієш. Мені теж шкода того, що Задумався. Його вчення і для нас становить інтерес. Але він дуже далеко заходить. Дуже.
- А мені його так шкода, - тепер зрозумівши, що мати нікуди її не пустить, розридалася мавпа-дочка, - він ось сидить і думає, а його вже зрадили.
- Що робити, - зітхнула мавпа мама і, посадивши дочку до себе на коліна, стала гладити її по голові, - тубільці говорять, що наука - це таке божество, яке вимагає жертв. Якщо кролики перестануть пастися в городах тубільців, може, встане питання, що і ми повинні залишити кукурудзу тубільців. Той, що задумався, дуже далеко заходить.
- Але ж, мамо, ти сама говорила, що тубільці від нас утворилися, - нагадала дочка, поступово заспокоюючись, і потерлася головою об підборіддя матері. Так вона нагадувала матері, щоб та пошукала у неї в голові бліх.
- По-перше, це не я так говорю, це вони так говорять, - сказала мавпа мама і, клацаючи нігтями, стала ритися у неї в голові, - а по-друге, коли справа торкається кукурудзи, вони, забуваючи про нашу спорідненість, травлять нас собаками і ставлять свої капкани, огидливі, як щелепи крокодила. Ну що, може, ще раз спробуємо вертикальний?
- Тільки не сьогодні, - сумно відповідала мавпа дочка, - я дуже нахвилювалась.
- Тоді пішли додому, - сказала мавпа-мама, - розкажемо нашим все, що ми бачили і чули. Цікаво, чим це все скінчиться.
- Пішли, - сумовито згодилася дочка, і вони, перестрибнувши на магнолію, зникли в глянсовому листі магнолієвого гаю.
А тим часом Меткий вже пройшов майже всю Нейтральну Стежку і вибрався на невеликий луг, розташований недалеко від перших кролячих поселень. Всю дорогу він думав про те, що трапилося і тепер майже заспокоївся і забув про мавп.
По-перше, думав він, може, удав повз до річки по своїх власних потребах. По друге, може, той, що Задумався, має рацію, і удав не зможе його обробити, а в третіх, ген які хмари йдуть з півдня. З хвилини на хвилину почнеться гроза, і той, що Задумався, не стане в грозу сидіти на відкритому горбику. І чим більше він знаходив шансів для того, що Задумався, тим бадьорішим він ставав.
І ось на цьому лугу біля перших кролячих поселень він раптом зустрів дружину Того Що Задумався.
- Ти що тут робиш? - запитав він у неї після перших вітань.
- Та ось конюшинку на зиму заготовляю, - відповіла вона, зітхнувши. - Мій то все думає.
- Ти ж допомогу від Короля маєш, - здивувався Меткий.
- Дві морквини на шість ротів? - сказала кролиця, піднявши голову. - Ні, я вдячна Королю, але все-таки доводиться крутитися.
- Мабуть, буде гроза, - задумливо сказав Меткий і подивився на небо. Справді, дуже чорні, дуже обнадійливі хмари повзли з півдня.
- Так, адже я тут поряд живу, - сказала кролиця, мигцем поглянувши на небо.
- Послухай, а твій, якщо його застане гроза, додому приходить? - раптом запитав Меткий.
Тут дружина Того Що Задумався вирішила, що Меткий натякає. Колись в молодості вони обидва були в неї закохані, але вона тоді по молодості вибрала того, що Задумався, про що тепер дуже жалкувала.
- Ну, що ти, - сказала вона і махнула лапою, - так він там сидить з ранку до ночі і думає. Так його днем палицею додому не заженеш.
- Ні, справді, - запитав Меткий, - там же відкритий горбик. Що ж, він буде цілий день мокнути?
- Але я ж краще знаю, - відповідала кролиця, заглядаючи в очі Меткому. - Так що заходь, пригощу, чим Бог послав.
- Ні, спасибі, - сказав Меткий, нарешті зрозумівши її натяк, але вирішивши, що це вже буде дуже занадто, - мені відзвітувати треба перед Королем.
- Так, - зітхнула кролиця, - ти тепер он яка шишка. Куди тобі до нас.
- А-а-а, - махнув лапою Меткий, - нічого особливого. Ну, допущений, ну, можна удосталь поїсти, попити. Та не в цьому, виявляється, щастя.
- Всі ви так говорите, - знову зітхнула дружина Того Що Задумався, - а у мене від конюшини оскома. Мій то дурень теж міг би, та не схотів.
- Ну добре, до побачення, - сказав Меткий і рушив далі, відчуваючи, що настрій у нього робиться все гірший і гірший.
- До побачення, - відповіла кролиця і знову почала косити різцями конюшину. - А то, якщо надумаєш, заходь. Погано-добре. Чим Бог послав.
Меткий якось невизначено кивнув і пішов через луг, зрізаючи його так, щоб вийти ближче до Королівського Лужка.
ех

ПовідомленняНаписане: 06 жовтня 2010, 01:25 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Image
тема гарна
а чомусь завмерла
я от до 02.21 зачитався
шановне товариство продовжуйте

Image

Не пора, не пора, не пора
Москалеві й ляхові служить!
Довершилась України кривда стара,
Нам пора для України жить.

За невігласів лить свою кров
І любити царя, що наш люд обдира, —
Для України наша любов.

В рідну хату вносити роздор!
Хай пропаде незгоди проклята мара!
Під Украйни єднаймось прапор!

Бо пора ця великая єсть:
У завзятій, важкій боротьбі
Ми поляжем, щоб волю, і щастя, і честь,
Рідний краю, здобути тобі!
Image

ПовідомленняНаписане: 27 листопада 2010, 23:16 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Contra spem spero !
(Без надії - сподіваюсь!)

Леся Українка

Гетьте, думи, ви, хмари осінні!
То ж тепера весна золота!
Чи то так у жалю, в голосінні
Проминуть молодії літа?

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!

Я на вбогім сумнім перелозі
Буду сіять барвисті квітки,
Буду сіять квітки на морозі,
Буду лить на них сльози гіркі.

І від сліз тих гарячих розтане
Та кора льодовая, міцна,
Може, квіти зійдуть – і настане
Ще й для мене весела весна.

Я на гору круту крем’яную
Буду камінь важкий підіймать
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.

В довгу, темную нічку невидну
Не стулю ні на хвильку очей,
Все шукатиму зірку провідну,
Ясну владарку темних ночей.

Так! я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!
Евкаліпт

ПовідомленняНаписане: 27 листопада 2010, 23:20 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!

Онде балочка весела,
В ній хороші, красні села,
Там хати садками вкриті,
Срібним маревом повиті,
Коло сел стоять тополі,
Розмовляють з вітром в полі.

Хвилюють лани золотії,
Здається, без краю, - аж знову
Бори величезні, густії
Провадять таємну розмову.

Он ярочки зелененькі,
Стежечки по них маленькі,
Перевиті, мов стрічечки,
Збігаються до річечки,
Річка плине, берег рвучи,
Далі, далі попід кручі...

Красо України, Подолля!
Розкинулось мило, недбало!
Здається, що зроду недоля,
Що горе тебе не знавало!..
БАРАБАС

ПовідомленняНаписане: 27 листопада 2010, 23:23 Переглянути профілі учасників          Відповісти цитуючи     Догори

Нік3 написав:
Фазіль Іскандер

Кролики і удави

Філософська казка

Браво Нік3 !

Кролики і удави - один з моїх найулюбленіших літературних творів і я дуже Вам вдячний !

Дивовижно актуальна, до речі, книжка !
Жаль, що давно нема продовження.

p,s. А взагалі тільки зараз розумію, що вона завжди буде випереджати час...

ПовідомленняНаписане: 03 грудня 2010, 23:41 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Моя Україна

Слова:
Юрій Рибчинський

Музика:
Ніколо

Ти шляхом праведним, святим
йшла до волі, Україно.
Ти перед ворогом своїм
не ставала на коліна.
Ти до омріяних зірок
йшла крізь терна. (2)
Ти в душах сіяла добро,
наче зерна. (2)

Приспів:
Є на світі моя країна,
де червона цвіте калина.
Гори, ріки і полонина –
це моя Україна.
Є на світі моя країна,
найчарівніша, як перлина.
В моїм серці вона єдина.
Це моя Україна.

Де б я на світі не була –
ти зі мною, Україно.
Ти – моя мати, що дала
мені мову солов’їну.
Тут я пила із джерела
чисту воду. І до рання
тут я п’яніла без вина
в ніч медову від кохання.

Приспів
Є на світі моя країна,
де червона цвіте калина.
Гори, ріки і полонина –
це моя Україна.
Є на світі моя країна,
В моїм серці вона єдина.
Це моя Україна.

Ти до омріяних зірок
йшла крізь терна. (2)
Ти в душах сіяла добро,
наче зерна. (2)

Приспів
Є на світі моя країна,
де червона цвіте калина.
Гори, ріки і полонина –
це моя Україна.
Є на світі моя країна,
В моїм серці вона єдина.
Це моя Україна.

Це моя Україна.

http://cn-portal.org.ua/load/free_mp3/natalija_buchinska_mp3/natalija_buchinska_moja_ukrajina/78-1-0-840
Евкаліпт

ПовідомленняНаписане: 04 березня 2011, 06:50 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Забуте...

Я не поет та хочеться інколи
Бродіння дум в поезію одіть,
Бо золотих вершин її ніколи
Не здатне звичне слово долетіть.

А я хотів би мрій моїх цвітіння
В їх неповторнім цвіті зупинить
Хай проростають щедрості корінням,
Хай не згаса їх зоряная мить.

А я хотів би поетичним словом
Любов навік в життя благословить
Хай проника вона палким, жагучим зором
В серця любимих, в сонцесяйний вік.

А я хотів би виплеснути душу,
Щоб не згоріла з надміру тепла.
З сердець хай слово камінь зрушить,
Щоби людина щастям розцвіла.
Евкаліпт

ПовідомленняНаписане: 09 березня 2011, 20:42 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

З днем народження, шановні націоналісти!
З днем народження великого сина України Тараса Григоровича Шевченка.
таксист 20-11

ПовідомленняНаписане: 09 березня 2011, 21:21 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Евкаліпт написав:
З днем народження, шановні націоналісти!
З днем народження великого сина України Тараса Григоровича Шевченка.

приєднуюсь.
Евкаліпт

ПовідомленняНаписане: 24 березня 2011, 20:43 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

Юрий Нестеренко

Государство - твой враг

Государство - твой враг. Что б ни врали экранные шлюхи,
Наихудшее зло - не извне, а всегда изнутри.
Государство - маньяк, отбирающий хлеб у старухи,
Чтобы бросить ей корку и требовать: "Благодари!"

Но не хлебом единым! Движеньем начальственной брови
Государство командует ей: отдавай сыновей!
На убой шагом марш! Государство не может без крови!
И не чьей-то чужой и абстрактной - конкретно твоей.

Государство - твой враг, что наглее любого бандита:
Ты - преступник, коль только посмеешь себя защищать!
С деликатностью танка и светлым умом троглодита
Государство всегда отвечает одно: "Не пущать!"

Что бы труд ни взрастил, что бы ум и талант ни создали -
Государство придет и наложит когтистую длань,
А для самых везучих оно отчеканит медали,
Бесполезною медью платя за кровавую дань.

Государство - твой враг. Враг безжалостный, жадный, жестокий.
Воплощение силы, которой не нужно ума,
Ненасытная тварь, паразит, выпивающий соки,
Чья эмблема - не флаг и не герб, а война и тюрьма.

Но и это не все. Ему мало и денег, и мяса -
Ему души, твою и детей твоих, вынь да положь!
Чтоб гордилась кнутом и оковами рабская масса,
Чтоб привыкла с пеленок хлебать ядовитую ложь.

Государство - твой враг. Враг любого, кто мыслит некстати.
И, чем льстивее пафос высоких державных речей,
Тем сильнее оно ненавидит того, кто не в стаде,
Кто не ждет калачей и плюет на его палачей.

И страшнее запретов, страшнее тюрьмы и параши
Пустоглазые толпы, вопящие хором: "Ура!"
Государство - твой враг. Оккупанты не могут быть "наши",
Даже если вчера с твоего они вышли двора.

Государство - твой враг. Твой. Какие бы козни и беды
Ни чинило соседям оно, понадеясь на куш,
Победители - первые жертвы преступной победы:
Восстановят руины домов - не развалины душ.

И опорой кровавому монстру, что лжив и корыстен,
Равно служат продажный подонок и честный дурак.
В нашем мире немного простых и незыблемых истин:
Кони любят овес.
Сахар бел.
Государство - твой враг.
Цой

ПовідомленняНаписане: 09 квітня 2011, 19:19 Переглянути профілі учасників     Відіслати листа     Відповісти цитуючи     Догори

КРУЖКА

Був собi 1939 рiк. Був вiн у глухому полiському селi. У тому Полiссi, яке потiм дехто на сходi i пiвднi називатиме бандерiвським краєм...

Хтось там десь у верхах з кимось перехилив чарчину – i вiдiйшло те село пiд росiйський патронат. Чи, може, протекторат – автор плутається в значеннi цих слiв...

Ну i, певна рiч, в село вступив загiн. Щоб той патронат-протекторат утвердити. Щоб росiяни зайвий раз не ображались – скажемо, що то був загiн не росiйської, а радянської армiї. Бо Росiйська Iмперiя на ту пору чомусь звалася СРСР.

Отож, пройшов той загiн селом, все оглянув, розселився i став вчити недалеких полiщукiв цивiлiзацiї...

Стояла в тому селi криниця. Ще тими, старими, поляками копана. А на очiпку у тiєї криницi стояла кружка. Легка, алюмiнiєва – щоб, значить, не iржавiла i не билась. Щоб довго служила i легкою в користуваннi була. В спiльному сiльському користуваннi.

Ну i для перехожих, звiсно. Щоб, якщо хочеш напитися, не пив, як худоба, з вiдра, а пив, як людина. З кружки.

Бо ж ти людина. Хай і незнайома...

I перше, що зробила нова влада у виглядi того загону – це прикувала легку алюмiнiєву кружку до криницi важким залiзним ланцюгом. I де вони взяли того ланцюга? Невже з собою несли?

I тепер кожен, хто хотiв з тiєї криницi напитися, сповiщав про це все село гуркотом того ланцюга.

Здивувались полiщуки. Довго обдивлялись ту чудасiю, а потiм пiшли до командира того загону.

- Навiщо, пане, – спитали вони командира, – бiля кружки ланцюг?

- Как это навiщо? – на цей раз здивувався командир. – Так украдут же!

- Як це украдут? – не зрозумiли полiщуки.

- Ну, стыбрят. Своруют. Приделают ноги. Уведут... - ще раз спробував пояснити цим дикунам-аборигенам основнi засади цивiлiзацiї командир.

- Спiльну громадську кружку? – знову здивувались полiщуки. – Одну для всiх?

- Ну да! – полегшено пiдтвердив командир, радiючи, що порозумiння нарештi досягнуто...

По дорозi назад тема розмови не змiнилася:

- Стiльки рокiв стояла – не крали, – не могли повiрити такому прогнозу i все ще дивувались полiщуки. – Чому ж зараз мають вкрасти?

Дивувались вони даремно. I дивувались недовго.

На ранок кружки таки не стало. I ланцюга теж не стало. Де подiлись – нiхто не вгледiв...

Полiщуки весь день приходили до криницi за водою. Кожен, набравши води, обходив криницю, шукаючи кружку, що зазвичай стояла на очiпку. Потiм ошелешено чухали потилицю (чоловiки), сплескували руками (жiнки) i, весь час оглядаючись на криницю, йшли до свох домiвок...

Ввечерi зiбралися дядьки...

- Так жити не можна! – констатував радикально налаштований дядько Станiслав.

- Але ж треба якось жити, – спробував сповзти до компромiсу з владою прагматичний дядько Петро.

- Нi, з цим треба щось робити, – пiдсумував рiшучий i не схильний до компромiсiв дядько Степан...

I дядьки, порадившись, послали наймолодшого, найрозумнiшого i наймобiльнiшого (бо ще не одруженого) дядька Романа до Нiмеччини. Вчитися на диверсанта...

Далась їм тая кружка...

Пили б собi з вiдра...

Правнук
http://www.narodnapravda.com.ua/fun/46a088992a433/

Нова тема Відповісти

ВО "Свобода"
Олег Тягнибок - голова партії
Всеукраїнське об'єднання "Свобода"
http://www.tyahnybok.info

Виступає за:
захист прав українців
шану національних героїв та святинь